Hlavní navigace

Nadační fond pro boj proti korupci zahajuje oficiálně dnes

23. 3. 2011

Sdílet

Městský soud v Praze formálně zaregistroval Nadační fond proti korupci (NFPK). Pochyby o obecné prospěšnosti protikorupčních aktivit fondu a akademické kvalifikaci členů orgánů fondu byly přesvědčivě vyvráceny.

Cílem nadačního fondu je podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě, podpora projektů odhalujících korupci, maximální snaha o „dotahování“ zveřejněných případů korupce do konce a podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti. Oficiálně bude činnost fondu zahájena dnes, 23. března 2011, za účasti amerického velvyslance USA Normana Eisena. 

„O boji proti korupci nelze donekonečna jen mluvit, je třeba něco dělat. Viditelně a rychle,“ uvedl Karel Janeček, úspěšný finančník a zakladatel fondu. „Jsem rád, že to uznal i soud,“ dodal. Ve správní radě NFPK zasedají například pivovarník Stanislav Bernard, moderátor Jan Kraus nebo ekonom Tomáš Sedláček.

 

Svět se ještě úplně nezbláznil... 

Laureáty prvních cen za veřejné odhalení korupce se na tiskové konferenci stanou Libor Michálek, bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který odstartoval kauzu Drobil, a právník Ondřej Závodský, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra (ZSMV). Jsou to lidé, kteří riskovali vlastní živobytí a navzdory chybějící právní ochraně oznámili korupční podezření na svých úřadech. Kdo oznámí korupci, je hrdina, ne udavač, a jako takový si zaslouží ocenění, nikoli vyhazov,“ potvrdil Janeček. 

„Boj proti korupci je pro vytvoření lepšího podnikatelského prostředí v České republice zcela zásadní,“ řekl Stanislav Bernard, člen správní rady fondu. „Existence fondu budiž hmatatelným důkazem, že svět se ještě úplně nezbláznil,“ uzavřel Bernard.

 

soutez_casestudy

 

Zdroj: Nadační fond pro boj proti korupci

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku