Hlavní navigace

Nezaměstnanost narostla

17. 8. 2010

Sdílet

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR přinese trvalejší snížení až robustnější růst ekonomiky.

Nezaměstnanost v České republice se opět zvýšila a k poslednímu červencovému dni evidovaly úřady práce celkem 505 284 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet je o 4784 vyšší než ke konci předchozího měsíce. „Trend snižování nezaměstnanosti se v červenci zastavil a počet nezaměstnaných vzrostl na 8,4%. Ani přes pokračující oživení ekonomiky se nezvýšila celková zaměstnanost, která oproti červenci 2009 naopak klesla o 0,5%,“ uvedl k údajům o míře nezaměstnanosti Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

Firmy v režimu „malá domů“ 

Další vývoj nebude optimističtější, neboť tuzemské firmy se nechystají k navyšování počtu pracovníků. Podle dotazníkových šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR s přijímáním zaměstnanců počítá letos jen 18 % z nich, naproti tomu 56 % firem o tomto kroku zatím neuvažuje a zhruba čtvrtina avizuje další propouštění. „Výsledky našich šetření naznačují, že firmy ani s pokračujícím oživením nespěchají s nabíráním nových pracovníků a snaží se nové zakázky realizovat se stávajícím potenciálem zaměstnanců, s pomocí brigádníků nebo agenturních zaměstnanců,“ uvedl Oldřich Körner.

 

Damoklovy meče? 

I přes pokračující oživení visí nad ekonomikou některá rizika s dopadem na zaměstnanost: vývoj poptávky v zahraničí, vývoj kurzu koruny a míra restrikce vládních opatření. „Očekáváme, že nezaměstnanost opět v dalších měsících mírně poroste, neboť na trhu práce se objeví noví uchazeči ze škol, skončí sezónní práce a recese bude ještě dopadat se zpožděním na sektor služeb. Ve veřejném sektoru se projeví úsporná rozpočtová opatření. Snížení nezaměstnanosti přinese až robustnější ekonomický růst, který se v lepším případě může dostavit v druhé polovině příštího roku,“ uvedl analytik Oldřich Körner.

 

Další informace, včetně přehledných grafů, lze najít na webové adrese Svazu průmyslu a dopravy ČR  

 

CS24

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

 

Byl pro vás článek přínosný?