Hlavní navigace

Platební morálka firem se v Česku zlepšuje

4. 11. 2019

Sdílet

Řada malých a středních podnikatelů se kvůli opožděným úhradám faktur či příliš dlouhým lhůtám splatnosti stále potýká s nedostatkem volných peněz na účtu. Cizí vinou tak přicházejí o nové zakázky a příležitost rychleji růst

Podíl včas uhrazených faktur v Česku roste. Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo podle průzkumu ČNB uhrazeno před uplynutím doby splatnosti 28 % všech faktur. To představuje meziroční zlepšení o dva procentní body. Peníze za téměř tři čtvrtiny faktur však i nadále dorazí příjemci se zpožděním, což přináší zásadní komplikace zejména živnostníkům a malým i středním firmám. Těm mezitím problémy s nedostatkem volných peněz na účtu vznikají i kvůli odběratelům, kteří sice hradí faktury včas, ale mají příliš dlouhou dobu splatnosti.

 

Zajistit si odpovídající financování přitom zpravidla trvá příliš dlouho, což živnostníky a firmy často připravuje o nové zakázky a příležitost rychleji růst.

 

Příliš dlouhé čekání na proplacení faktur představuje významný problém zejména pro živnostníky a malé či střední firmy. Průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků ukazuje, že kvůli nedostatku peněz na účtu si nyní musí půjčovat až čtvrtina podnikatelů. Mnozí další navíc ve snaze vyhnout se úvěru novou zakázku raději odmítnou. „Dlouhá splatnost faktur, nebo dokonce zpožděné placení faktur, je pro menší a střední firmy velký problém, a tím i pro celou ekonomiku. Místo aby investovaly do svého dalšího rozvoje, plánovaly, nabíraly nové zaměstnance, musí s obavami čekat, zda budou mít na konci měsíce na účtu dostatek peněz, aby vůbec přežily,“ říká Jan Zikeš, vedoucí tajemník Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů České republiky.

CS24

 

Zdroj: Cashbot

Byl pro vás článek přínosný?