Hlavní navigace

Pohledávky v ohrožení

12. 10. 2011

Sdílet

Společnost Coface varuje před zhoršováním vymahatelnosti pohledávek v příštím roce.

Příští rok neočekáváme výraznější oživení ekonomiky, naopak budeme svědky zpomalení růstu v důsledku dopadů dluhové krize v eurozóně, ale i bezradné ekonomické politiky Spojených států, řekl na úterní Konferenci pojišťovacích makléřů 2011 Pavel Schweiner, obchodní ředitel společnosti Coface Czech.

Coface se specializuje se na komplexní ošetření pohledávek. Má vlastní analytické oddělení, které se zabývá výhledy ekonomického vývoje a jejich dopady na vymahatelnost pohledávek v 65 zemích světa. Právě nezaplacené pohledávky jsou příčinou krachu u 20 % firem. Prodlužování jejich splatnosti vyvíjí tlak na věřitelskou firmu, která vlastně financuje své odběratele a tím si sama zvyšuje náklady a vystavuje se zvýšenému riziku.  

 

Růst mírně nad procentem 

Analytici Coface snížili v těchto dnech svůj odhad ekonomického růstu v zemích eurozóny pro příští rok z 1,6 na 1,1 %. Určité oživení lze podle nich očekávat pouze na emerging markets a také v Japonsku, o kterém se původně  přepokládalo, že se zatím nebude schopno rychle vzpamatovat po ničivých živelních událostech letošního roku. Nyní to však vypadá, že se země vycházejícího slunce překonala nejhorší a v příštím roce by mohla růst rychlejším tempem než ostatní vyspělé země. Předpovědi Mezinárodního měnového fondu hovoří o možném růstu až o 2,3 %. Předpokladem ovšem je, aby neklesla světová poptávka po japonském zboží. A právě to je riziko, které vidí odborníci Coface jako velmi reálné. Domnívají se, že v zemích, jejichž rating v důsledku předlužení klesá, porostou náklady na financování státního dluhu, protože si budou prostředky opatřovat za méně výhodných podmínek. Projeví se to v omezení jejich státních dotací a podpor podnikání. Podle Pavla Schweinera lze očekávat, že i banky budou ve své úvěrové politice opět mnohem obezřetnější a získat úvěr na podnikání nebude pro firmy tak snadné. Lze přepokládat i zpomalení růstu spotřebitelské poptávky a výsledkem pak bude zpomalení růstu, ale také neschopnost firem dostát svým závazkům.      

 

Index incidence roste 

Společnost Coface již v letošním roce sleduje pokles tak zvaného indexu platební incidence (Payment Incident Index), který si vytváří na základě sledování vývoje pohledávek svých klientů, kteří reportují o termínech splatnosti. Tento index se v posledních měsících zvýšil v průměru o 12 %. Nejrychleji riziko roste v Portugalsku, u kterého je index téměř šestinásobkem průměru. Nepříznivé hodnoty splatnosti vykazuje Itálie, jejíž index incidence vzrostl o 29 %, a to je dokonce o jedno procento výše, než je v případě krachujícího Řecka. Samozřejmě, že bankrot Řecka by mohl propad platební morálky ještě zhoršit.

Pro firmy by to měl být signál, že se v rámci svého rizikového managementu musejí s veškerou péčí soustředit na řízení pohledávek, zejména prevenci cestou scoringu obchodních partnerů, ale i celých teritorií či odvětví podle zaměření svých podnikatelských aktivit. Měly by zvažovat ochranu pomocí pojištění případně využít instrumentů rozložení rizika a revidovat proces evidence a vymáhání.

 

Foto: © TheSupe87 - Fotolia.com

 

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?