Hlavní navigace

„Řecká cesta“ zvyšuje zájem o exportní factoring

23. 8. 2011

Sdílet

Podnikatelé si uvědomují rizika a hledají cesty, jak se zajistit proti hrozbě nesplácení pohledávek.

Eurozóna po Řecku, Irsku a Portugalsku řeší další zemi, která bude potřebovat pomoc. Současným největším problémem Itálie je – kromě nefunkční vlády a správy – výše veřejného dluhu vůči HDP. Ta v současnosti činí 120 procent. Možné problémy s nesplácením pohledávek si uvědomují také čeští podnikatelé.

Ti jsou s exportem svázaní. Nemohou si dovolit preventivní stažení svých produktů z těchto trhů, protože jsou na nich závislí. „Vzhledem k našemu silnému exportnímu zaměření situaci v eurozóně pečlivě sledujeme. Rizika pohybu kurzů a nesplácení pohledávek zajišťujeme několika různými nástroji,“ říká Petr Dlabal, ředitel prodeje a marketingu nábytkářské firmy Jitona. 

 

Nemají příliš na výběr...

CS24

Tento trend potvrzuje také generální ředitel společnosti ČSOB Factoring Tomáš Morávek. „To, co se děje v eurozóně, určitě nevyvolává u českých exportérů nadšení, ale vzhledem k velikosti tuzemského trhu nemají příliš na výběr a tradiční směrování českého exportu se těžko změní během pár týdnů,“ vysvětluje Morávek a dodává: „Registrujeme zvýšenou poptávku po factoringových službách. Podnikatelé si uvědomují rizika a hledají cesty, jak se zajistit proti hrozbě nesplácení pohledávek.“ 

Podle statistik Asociace factoringových společností skutečně factoringový trh celkově roste, neboť objem factoringových transakcí byl za první pololetí 2011 v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 26 % vyšší a obrat v exportním factoringu se zvýšil dokonce o více jak 50 procent. „Tak dynamický vývoj jednoho z hlavních factoringových produktů nepamatujeme,“ komentuje tato čísla Morávek. 

Byl pro vás článek přínosný?