Hlavní navigace

Sankce proti Rusku budou bezzubé, bohatí majetky převedou… do bitcoinů

19. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © ulchik74 - Fotolia
V rámci dnešního klidu na trzích je zajímavé sledovat BMW. Akcie této automobilky si dnes připsaly více než 7 %. To je úžasné. Za vše může zpráva, podle které čeká firma rekordní tržby a růst zisku. Jedním dechem ale dodává, že vše opět záleží na dění na Ukrajině a v Rusku. Na jednu stranu je Rusko jen malý trh, protože pro automobilku obstarává jen 2 % tržeb. Na druhou stranu je to velmi dynamicky rostoucí trh s velkým potenciálem, protože jen vloni rostl o 12 %. Automobilka žádá rychlé diplomatické řešení.

Na trzích se dnes nic zásadního neděje. Dolar k euru stagnuje v intervalu 1,390 až 1,394 USD/EUR. Všichni čekají, jak to dopadne na Ukrajině, a co bude dál dělat americká centrální banka Fed. Obecně se čeká, že Fed opět přibrzdí pumpování peněz na trhy o dalších deset miliard dolarů. Nicméně řada lidí by se nedivila, kdyby Fed přibrzdil jen o pět miliard, takže zůstává určitá nejistota.

 

Vladimír PikoraLondýn věří na slovo Putinovi

Ukrajina je také velkou neznámou. Trhy se na jednu stranu zklidnily, když slyšely, že ruskému prezidentovi prý stačí připojení Krymu a neusiluje o rozdělení země na východ a západ. Na druhou stranu dnes byl obsazen štáb ukrajinského vojenského námořnictva a zadržen velitel flotily. To přilévá oleje do ohně. Ukrajina prohlašuje, že své vojáky nestáhne. Člověk se až musí ptát, co bude s ukrajinskými vojáky, kteří se náhle dostali na „nepřátelské“ území. To se hodlají „probít“ na Ukrajinu? Je asi jen jedno elegantní řešení, a to, že jim bude umožněno důstojně odejít. Dokud tohle nebude vyřešeno, neměly by být trhy klidné. Londýn ale evidentně je.

 

Politika sankcí je jen politikou pro média
V rámci dnešního klidu na trzích je zajímavé sledovat BMW. Akcie této automobilky si dnes připsaly více než 7 %. To je úžasné. Za vše může zpráva, podle které čeká firma rekordní tržby a růst zisku. Jedním dechem ale dodává, že vše opět záleží na dění na Ukrajině a v Rusku. Na jednu stranu je Rusko jen malý trh, protože pro automobilku obstarává jen 2 % tržeb. Na druhou stranu je to velmi dynamicky rostoucí trh s velkým potenciálem, protože jen vloni rostl o 12 %. Automobilka proto žádá rychlé diplomatické řešení. A to žádají všichni. Jde o velké peníze. Proto nečekám, že by západ přistoupil k nějakým zásadním a plošným ekonomickým sankcím. Navíc jakékoli sankce budou bezzubé, pokud ti bohatí a prozíraví své majetky převedou… například do bitcoinů. Tímto krokem se skryjí a kdykoli s kapitálem překročí hranice. Politika sankcí je jen politikou pro média.

 

Burzy v Aténách a Lisabonu se rozjely. Na jak dlouho?
Letošní rok je z pohledu finančních trhů opravdu zvláštní. Na jednu stranu se zdá, že se stále nic neděje. Na druhou stranu na zlatu šlo od začátku roku vydělat už 12 % a na německém desetiletém státním dluhopisu šlo vydělat 4,5 %. Ukazuje se tak, jak investoři hledají bezpečí. Zde Ukrajina rozhodně sehrává velkou roli. Na druhou stranu tahouni loňského roku padají. Japonské akcie ztrácí 11,5 % a měď 12 %. V rámci evropských burz jsou nejzajímavější Atény a Lisabon. Ty rostou o 18 a 15 %. To je za necelé tři měsíce pěkný výsledek. Trh evidentně vnímá situaci tak, že jihoevropské akcie jsou podhodnocené, protože předlužení států je už vyřešené. To je podle mě ale mylný a pouze krátkodobý názor. Z mého pohledu jsou tyto akcie zajímavé jen dočasně.

 

CS24

Babiš hodlá s daněmi hrát škatulata
Koruna mezitím k euru slábne. Z ranních hodnot kolem 27,40 CZK/EUR se kurz dostal až nad 27,50 CZK/EUR. Z většího nadhledu se tím ale nic neděje. Kurz se jen vrátil na svůj 35denní průměr. V pozadí oslabení stál přitom jen sled několika větších transakcí. Nic nového jsme se z ekonomiky nedozvěděli. V příštích dnech proto čekám stagnaci. Není zde nový trend. Jedinou zprávou je, že nový ministr financí hodlá tak jako všichni jeho předchůdci hrát s daněmi škatulata. Některé sazby proto půjdou nahoru, některé se zavedou a některé se zase nezruší. Z mého pohledu to je pokračování stále špatné politiky, kdy se politici domnívají, že mohou z ekonomiky odsát další desítky miliard, aniž by to ekonomice ublížilo. Podle mě je cesta nikoli ve vyšších daních, ale v nižších výdajích na zbytečné aktivity. Permanentní chaos v daních bohužel nekončí.
 

Autor je hlavní ekonom ve společnosti Next Finance s.r.o.

Byl pro vás článek přínosný?