Hlavní navigace

Smysl pro celek

27. 11. 2018

Sdílet

Občas jsme svědky toho, že je někdo pochválen za to, že má smysl pro detail. Mít cit pro důležité jednotlivosti je jistě chvályhodné, protože je to často znakem pečlivosti.

Jen je třeba mít na paměti, že detaily jsou součástí nějakého celku, který je potřeba mít na zřeteli především. Některé ikonické technologické značky vynikly právě tím, jak detaily jejich řešení pomohly utvořit dokonalý celek.

 

Dnešní svět je komplikovaný nárůstem digitálních technologií, tedy – jak někteří říkají – zuří čtvrtá průmyslová revoluce. Možná bude o to komplikovanější rozpoznat, který detail je důležitý pro celek. Manažeři, kteří budou schopni odlišit marginální od podstatného, budou mít možná větší šanci, že uspějí.

 

Bohužel soustředění se na detail okupuje i náš veřejný prostor. Bavíme se o třískách a nevidíme les. Mediál­­ní prostor ovládla diskuze o platech a zcela zastínila přípravu státního rozpočtu. Možná i proto, že výši svého platu nebo mzdy každý chápe, ekonomické otázky však mohou být příliš složité nebo nudné. Pokud někdo bude dělat soupis toho, co by měl člověk v dnešní době znát a jaké by měl mít dovednosti, tak by na finanční gramotnost a porozumění ekonomickým souvislostem rozhodně neměl zapomenout. Záplava nesmyslných a nereálných předvolebních slibů nám ukazuje, že je zatím možné spolehnout se na pravý opak.

CS24


Debaty o detailech ale přece jen odhalily některé vady celku. Ukázaly, jak nedokonale je řízena veřejná sféra. Podnikatelé musejí pro své firmy zajistit zdroje, především finanční, lidské a znalostní. Pokud to nedokážou, jejich podniky skončí a místo na trhu za­ujmou jiní. Zdá se, že politici při řízení veřejné sféry v tomto selhali. Ve školství a zdravotnictví chybějí peníze na platy, nedostává se lékařů, zdravotníků a učitelů, o systematickém celoživotním vzdělávání pedagogů si můžeme nechat zdát. A to po několika letech nepřetržité ekonomické prosperity. Na rozdíl od firem však zdravotnictví ani školství nemůžeme jednoduše poslat do konkurzu a vypsat výběrové řízení na nové.


Doufejme však, že reformy zdravotnictví a především školství se povedou. Současný technologický vývoj ukazuje, že se budeme muset adaptovat na nové znalosti mnohem rychleji než dříve. A nová generace na to už musí být lépe připravena.

Byl pro vás článek přínosný?