Hlavní navigace

Treasurer roku 2009 vyhlášen

28. 6. 2010

Sdílet

Vítěznou cenu získal Petr Tomek ze společnosti ČEZ za vysokou míru odpovědnosti při řízení Treasury skupiny ČEZ zahrnující dvacet dceřiných společností, za podíl na strategickém finančním řízení skupiny a za přínos při nastavení vnitroskupinového finančního řízení.

Cenu „Treasurer roku“ letos vyhlásila Česká Asociace Treasury (ČAT) ve spolupráci s agenturou top vision a poradenskou společností Deloitte v rámci 8. ročníku výročního Treasury Management Fóra dne 15. června. Za účasti více než stovky finančních a treasury manažerů bylo předáno ocenění za přínos v oblasti korporátního treasury jakožto nezbytné součásti finančního řízení českých firem. „Touto cenou chceme poděkovat za odpovědnou práci treasurerům, kteří i v době celosvětové finanční krize udrželi společně s bankami situaci v našem regionu v relativním klidu a bez turbulencí. Ačkoliv to není na první pohled zcela zřejmé, korporátní treasureři disponují značnou mírou odpovědnosti a řeší úkoly, bez nichž by se firma v každodenním provozu jen stěží obešla,“ uvedl k ocenění Ivan Haco, prezident České Asociace Treasury.

 

Ivan Haco, prezident České Asociace Treasury, předává cenu Treasurer roku Petru TomkoviSláva vítězi 

Vítěznou cenu získal Petr Tomek ze společnosti ČEZ za vysokou míru odpovědnosti při řízení Treasury skupiny ČEZ zahrnující dvacet dceřiných společností, za podíl na strategickém finančním řízení skupiny a za přínos při nastavení vnitroskupinového finančního řízení. Z dílčích projektů jde zejména o rozšíření emisního programu vlastních směnek a vydání několika emisí dluhopisů včetně přípravy zavedení programu krátkodobých dluhopisů registrovaných v ČR.

Opomenout nelze ani zavádění koncernových funkcí do dalších společností holdingu či spolupráci při přípravě financování velkých projektů realizovaných v rámci skupiny ČEZ. O vítězi rozhodla porota ve složení ČAT, top vision a Deloitte. Finanční veřejnost, samy společnosti, ale i banky nominovaly přes dvacet známých jmen v hodnoceném oboru. Poprvé se do ocenění zapojilo i sdružení CZECH TOP 100, s jehož pomocí byly osloveny přední české firmy, aby nominovaly své zástupce za oblast Treasury. „Soutěž jsme nechtěli postavit na číslech a ekonomických výsledcích firem, což bylo jedním z podpůrných kritérií při rozhodování, ale hodnotili jsme především přínos a aktivitu jednotlivých kandidátů v rámci svých společností, a teprve poté jsme vybrané kandidáty poměřili s výsledky firem“, uvedli zástupci poroty.

 

Může se těšit 

Hlavní cenou pro Treasurera roku 2009 je účast na říjnové konferenci International Cash and Treasury Management v Ženevě pořádané organizací EuroFinance. Další věcné ceny věnovaly vedle hlavních partnerů ocenění také společnosti BPP Professional a Trinity Management Systems.

Slavnostní vyhlášení doprovázel diskusní panel s nejlépe hodnocenými treasurery moderovaný Luďkem Niedermayerem, kam byli přizváni vedle vítězného Petra Tomka také vedoucí Treasury Českých drah Petr Vohralík, a loňský vítěz 1. ročníku a vedoucí skupiny ČGS Vít Sigmund.

 

Důležité je reformní tempo 

Letošní vyhlášení výsledků soutěže Treasurer roku se odehrálo v době odeznívající globální finanční krize, včetně problémů Řecka, a na domácí scéně těsně po volbách. Na otázku Luďka Niedermayera k současným úsporným opatřením vlád reagoval Treasurer roku 2009 na výsledek českých voleb: „Voliči svými hlasy vyslovili přání konsolidovat státní finance, zbrzdit tempo zadlužování. Očekávám reformu státního rozpočtu, v první řadě na straně výdajů. Jednotlivé kroky ale musí být realizovány dostatečně rychle, aby dlouhodobě nebrzdily ekonomický růst. I „obyčejní lidé“ ekonomická témata zjevně vnímají a jsou ochotni přijmout nepopulární kroky.“

 

CS24

Zdroj: top vision

 

Byl pro vás článek přínosný?