Hlavní navigace

Ukrajina versus česká ekonomika

Sdílet

 Autor: © sekas0906 - Fotolia.com
Ukrajinská reforma bude dlouhodobá, ovšem dopady současné politické krize do evropské a české ekonomiky by neměly být dlouhodobé, jde o krátkodobý šok, který postupem času odezní s tím, jak se situace postupně bude stabilizovat.

Z databází poradenské společnosti Bisnode vyplývá:

* 10 801 českých firem má ukrajinské vlastníky, jednoznačně převažují fyzické osoby,

* majetkový podíl v českých společnostech má zhruba 53 000 ukrajinských subjektů,

* ukrajinští majitelé českých firem upsali v tuzemských společnostech základní kapitál v celkové výši 2,43 miliardy korun,

* v Česku podniká 38 105 ukrajinských živnostníků,

* stovky českých firem mají dceřiné společnosti na Ukrajině (např. ČEZ, Hamé, ALTA Invest, Phoenix-Zeppelin, RD Rýmařov, ČKD ELEKTROTECHNIKA),

* počet českých firem, které exportují na Ukrajinu, se pohybuje v řádech jednotek tisíc,

* rating Ukrajiny je podle Dun & Bradstreet, která je strategickým partnerem Bisnode v Evropě, na úrovni DB6b, tedy velmi vysokého rizika návratnosti investice.

 

Tak, jak se postupně zvýší cena ropy a plynu...

Analytik Bisnode Michal Řičař k současnému stavu říká: „Probíhající nepokoje na Ukrajině ovlivňují celou Evropskou unii, minimálně tím, že se negativně vyvíjí cena vstupů v podobě ropy a zemního plynu. Byť se na první pohled z oficiálních statistik nezdá, že by ČR a Ukrajina byly spolu významně ekonomicky propojeny – export i import je minimální, z mikropohledu vnímáme, že v ČR je téměř 11 tisíc právnických osob s ukrajinskými majiteli. Také největší počet pracujících cizinců v ČR je ukrajinského původu. Významná vnitrostátní nestabilita na Ukrajině jistě negativně ovlivní i ratingy firem s ukrajinskými vlastníky, neboť tyto firmy podléhají zvýšenému riziku, stresu. Zdražování vstupů povede celkově ke snížení výkonnosti ekonomiky, a to jak české, tak evropské. Můžeme tedy celkově očekávat, že se nás ukrajinská krize dotkne ve dvou rovinách – v podnikatelském prostředí, vzhledem k velkému počtu firem s ukrajinskými vlastníky; a v makroekonomickém prostředí, které se na určitý čas utlumí tak, jak se postupně zvýší cena ropy a plynu v reakci na probíhající nepokoje. Z časového hlediska je velký otazník nad délkou a tedy rozsahem dopadů. Lze usuzovat, že ukrajinská reforma bude na delší dobu, ovšem dopady do evropské ekonomiky by neměly být dlouhodobější, jedná se tedy o krátkodobý šok, který postupem času odezní s tím, jak se situace postupně stabilizuje“.

 

 

 

 

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?