Hlavní navigace

Zájem o fúze a akvizice je největší za poslední dekádu

25. 6. 2019

Sdílet

 Autor: pixabay.com
Fúzi nebo akvizici plánuje 59 % oslovených společností, k hlavním důvodům patří restrukturalizace portfolia. Velká Británie je poprvé v uplynulých 10 letech „hlavní investiční destinací“, navzdory nejasnostem ohledně brexitu.

Třetina dotázaných manažerů považuje zpomalení hospodářského růstu za hlavní překážku jejich růstovým plánům. 80 % respondentů věří, že v následujících 12 měsících přibude megatransakcí. Ve Velké Británii se vloni uskutečnily fúze a akvizice v celkové hodnotě 400 miliard amerických dolarů, odhaluje jubilejní 20. průzkum EY Global Capital Confidence Barometer.

 

Dotázaní ředitelé a jiní manažeři očekávají, že i ostatní společnosti budou u jednacího stolu velmi aktivní: 92 % respondentů věří, že objem globálního trhu s fúzemi a akvizicemi se v příštích dvanácti měsících zvýší. V dubnu 2018 zastávalo stejný názor 86 % účastníků průzkumu.

„Vidíme řadu příznivých vlivů, které jsou hnacím motorem pro větší objemy transakcí. Velmi znatelné jsou rychle rostoucí podnikatelské společnosti, které již dozrály pro private ekvity fondy, což žene část transakcí. A dále je to přelévání mezi starou a takzvanou novou ekonomikou, kdy se kupují nadějné rostoucí firmy podnikající v oblasti služeb,“ uvádí Vladislav Severa, vedoucí partner týmu pokročilé datové analýzy ve společnosti EY.

 

Drtivá většina respondentů aktuálního průzkumu (93 %) si myslí, že globální ekonomická situace se zlepšuje. To je o celých 20 procentních bodů víc než před rokem, kdy stejný názor mělo 73 % dotázaných. A tenhle postoj se odráží i v optimistickém pohledu na budoucí hospodářské výsledky vlastních podniků: tři čtvrtiny dotázaných očekávají, že výnosy jejich společnosti porostou v následujících dvanácti měsících 6% až 15% tempem.

„Větší zájem o fúze a akvizice jasně ukazuje, že šéfové velkých podniků se zaměřují na další růst, protože jsou přesvědčeni, že výkonnost jejich společnosti se bude zvyšovat,“ říká Steve Krouskos, místopředseda globální správní rady EY a ředitel globálního transakčního poradenství. „Je pravda, že situace na trhu je nejistá. Ale to mnohdy funguje spíš jako stimul fúzí a akvizic, než aby je to brzdilo. Investiční transakce jsou cestou, jak rychle restrukturalizovat portfolio a připravit podnik na budoucnost.“

 

Průzkum ukázal, že velké podniky po celém světě se stále víc snaží využívat příležitosti, které s sebou nese současný disruptivní trend, a řídit související rizika. Čím rychlejší jsou disruptivní změny a inovace, tím častěji manažeři portfolio podniků ve skupině přehodnocují.

 

Zatímco před rokem provádělo revizi portfolia každé tři měsíce pouze 10 % účastníků aktuálního průzkumu, momentálně jich je už více než třetina (41 %). Častější přehodnocování portfolia společnostem umožňuje lépe a rychleji identifikovat investiční a akviziční příležitosti, vytipovat aktiva vhodná k prodeji a optimalizovat strategii alokace kapitálu.

 

Dalším důvodem častějších revizí portfolia je tlak aktivistických akcionářů. 35 % dotázaných manažerů v průzkumu uvedlo, že akcionáři je nutí, aby přehodnotili provozní či geografickou strukturu skupiny, 28 % se domnívá, že akcionáři nejvíc tlačí na divestice. Nicméně nejvíc, 37 % účastníků průzkumu uvedlo, že aktivistickým akcionářům jde primárně o akvizice.

CS24

 

„Aktivističtí akcionáři tlačí management, aby optimalizoval finanční situaci svých společností například částečným odprodejem atraktivních divizí přes IPO a získané prostředky použil na snížení zadlužení, další investice, nebo dokonce k výplatě dividend,“ říká Štěpán Flieger, ředitel oddělení fúzí a akvizic společnosti EY.

Byl pro vás článek přínosný?