Hlavní navigace

Zlato dál rekordně roste

24. 6. 2019

Sdílet

Cena zlata na konci týdne poprvé po šesti letech překonala hranici 1400 dolarů za troyskou unci a je nejvýše od září 2013. Růstu ceny zlata nahrává i krok Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), která změnila status zlata v rezervách bank a povýšila jej na aktivum s nulovým rizikem.

V praxi to znamená, že banky už nemusí zlato krátit ve svých rozvahách o 50 procent jako dříve a nepředpokládá se pokles ceny. Vzhůru zlato tlačí mimo jiné vyhlídky na snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Za poslední měsíc zlato posílilo o šest procent.


Americká centrální banka (Fed) ve středu signalizovala, že by brzy mohla snížit úrokové sazby. Po skončení zasedání měnového výboru uvedla, že bude postupovat tak, aby udržela hospodářský růst. Vyhlídky na snížení úrokových sazeb v USA tlačí dolů kurz dolaru i výnosy u amerických vládních dluhopisů, což má příznivý vliv na poptávku po zlatě.

 

Zlato, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty, těží i z růstu napětí na Blízkém východě po sestřelení amerického bezpilotního stroje íránskými revolučními gardami.

Podle analytika Golden Gate Pavla Ryby však rozhodnutí Basilejského výboru o povýšení zlata na aktivum s nulovým rizikem neznamená návrat ke zlatému standardu. „BIS tímto sděluje dvě skutečnosti: za prvé zlato vnímá jako bezrizikové aktivum a nepředpokládá na něm významný nebo dlouhodobý pokles ceny, spíše naopak. Za druhé vnímá zlato jako okamžitě likvidní nástroj. Kdykoli jej banka bude schopna přeměnit zpět na americký dolar popřípadě jinou měnu," říká Pavel Ryba.

Velmi pravděpodobně podle něj stoupne poptávka po zlatě od dalších centrálních bank, která je už nyní je rekordní, což cenám zlata dlouhodobě pomůže.

Cloud24

 

Také expert na drahé kovy Mike Maloney je přesvědčen, že rozhodnutí BIS znamená z dlouhodobého hlediska významný krok, který mimo jiné naznačuje, že se bankovní domy připravují na horší časy. „Je to pokus o vytvoření stability před další krizí, aby se banky nezhroutily, jak se málem stalo v roce 2008,“ uvádí Maloney.

Byl pro vás článek přínosný?