Hlavní navigace

Zvýšení pojištění vkladů rozvíjí družstevní bankovnictví

31. 1. 2011

Sdílet

Právě před měsícem vstoupila v platnost novela zákona o bankách. Ta zdvojnásobuje hranici pojištění vkladů v bankách a družstevních záložnách na 100 000 eur a zkracuje výplatu vkladů na 20 pracovních dní.

Výše zmíněná změna posiluje důvěru klientů v družstevní bankovnictví a pomáhá vytvářet konkurenci tradičním bankám.

Sektor družstevních záložen zažil loni mimořádné oživení. Podle analýz ČNB měly na konci roku 2009 družstevní záložny 47 952 klientů, ke konci září 2010 jich bylo 67 822. To znamená nárůst členské základny o více než 41 % během pouhých devíti měsíců.

„Se zdvojnásobením hranice pojištění vkladů očekáváme další příliv nových klientů a zvýšený zájem o navýšení objemu vkladů od těch stávajících. Rychlý růst klientské základny v letošním roce dokazuje, že Češi začínají v oblasti depozitních produktů vnímat družstevní záložny jako plnohodnotnou konkurenci klasických bank. Klíčovou roli sehrává právě pojištění vkladů, které je zcela shodné s pojištěním vkladů v bankách,“ říká Hana Foitová ze spořitelního družstva WPB Capital.

Obliba družstevního bankovnictví roste také díky pomalu se zvyšující finanční gramotnosti Čechů. „Lidé stále více požadují, aby jejich peníze pracovaly, ne jen ležely na běžných účtech. Pokud klient vloží na pětiletý termínovaný vklad ve WPB Capital 100 000 korun, získá úrok 5 % ročně a vydělá po zdanění 21 250 korun. Díky vysokému úročení je tak WPB Termínovaný vklad konkurencí nejen pro banky, ale i pro stavební spořitelny,“ dodává Hana Foitová.

K navýšení pojištění vkladů garantovaného Fondem pojištění vkladů došlo od 31. 12. 2010. Maximální limit na jednoho klienta a jednu banku nebo záložnu dosáhl 100 tisíc eur (zhruba 2 450 000 Kč). Další důležitou novinkou je, že se výrazně zrychlí výplata peněz klientům. Peníze jsou k dispozici nejpozději 20. pracovní den od chvíle, kdy Česká národní banka prohlásí instituci za nesolventní. 

 

Zdroj: WPB Capital

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?