Hlavní navigace

Berany, berany, duc! Nejvíce dopravních nehod způsobují lidé narození mezi 21. 3. až 20. 4.

29. 3. 2012

Sdílet

Dvanáct znamení zvěrokruhu provází a zaměstnává mysl lidí již po celé věky. Vliv, který na člověka mají, však dosud nikdo přesně změřit nedokázal. Česká pojišťovna (ČP) proto znovu po roce podrobila všechna znamení v souvislosti s dopravními nehodami bližšímu zkoumání. Výsledek je možná pro někoho překvapující, nicméně čísla nelžou a z dat ČP za rok 2011 je patrná až nápadná shoda s výsledky roku 2010. Že by tedy „na tom“ skutečně něco bylo? 

Po prozkoumání pojistných událostí z povinného ručení za loňský rok to stejně jako předloni vypadá, že narodit se ve znamení Berana s sebou přináší vyšší riziko nehody za volantem. Hned za Berany se pak v pomyslném žebříčku nejčastěji bourajících šoférů umístili, opět stejně jako loni, řidiči a řidičky narození ve znameních Býka a Raka. 

Berani způsobili v roce 2011 o 15 % karambolů více, než činí průměr u řidičů ostatních znamení. Připomeňme, že v roce 2010 to bylo o něco méně, a sice 12,4 %. Fakt, že znamení Berana je mnohdy spojováno s vysokými ambicemi, nadšením ale i častým překračováním stanovených mezí, se tak zřejmě podepisuje i na jízdním stylu řidičů.

 

Hledejte si partnera Střelce 

A která znamení si za loňský rok připsala nejméně zaviněných dopravních nehod? Po předloňském druhém místě si zlato zajistili Střelci, kteří na stříbrnou pozici odsunuli Štíry. Třetí pak stále zůstávají Kozorozi. 

Střelce u havárie potkáte méně často než řidiče narozené v ostatních znameních. Zaviní dokonce o 13,6 % méně nehod, než je průměr. Když tedy budete někoho častovat ironickou poznámkou, že jezdí „jako střelec“, mějte na paměti, že se znamením zvěrokruhu to nemusí mít nic společného. Střelci totiž vynikají mimořádnými pozorovacími schopnostmi a životem je provází optimismus. Díky tomu a faktu, že mají sklon nepřekračovat hranice zákonů, mohou za volantem excelovat. 

 

Drak zatím nevypustil oheň z tlamy

Zajímavá fakta ukázalo také srovnání nehodovosti za téměř kompletní první dva měsíce (3. 2. až 25. 3. 2012) čínského „roku Draka“ v přímé konfrontaci se stejným obdobím uplynulého „roku Zajíce“. Ten byl označován jako spíše klidnější, harmoničtější, avšak s tím, že zákon a pořádek mohou během něj spíše utrpět. Statistiky nehod České pojišťovny to nepřímo potvrzují. Na začátku roku Zajíce se za sledované období událo 11 613 nehod a v drtivé většině šlo o střet dvou a více vozidel. Jaké výsledky přináší rok Draka, kterého na rozdíl od západní kultury čínský horoskop považuje za naplněného silou, úspěchem a štěstím? Dosavadní čísla ukazují, že štěstí asi skutečně úřaduje. Za sledované období se ve statistikách zatím objevilo 11 048 nehod, tedy o něco méně než vloni, a to i přesto, že letos máme přestupný rok.

V roce Draka se střídá úspěch a štěstí s pohromami a neštěstími. Pamatovat by na to mohli například řidiči asijských značek vozů, kteří se v roce Draka za uvedené období na nehodovosti podíleli 9,6 procenty (v roce Zajíce to přitom bylo velmi podobné: 10 %). 

Na vliv znamení zvěrokruhu, a působení čínského horoskopu, na řidičské schopnosti lze nahlížet s větší či menší dávkou shovívavosti. Bez ohledu na to ale stále zůstává neměnnou pravdou – na silnicích dávejte pozor a jezděte bezpečně.

 

Zdroj: Česká pojišťovna

 

Foto: © shockfactor - Fotolia.com

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?