Hlavní navigace

Celosvětové prodeje diamantových šperků vzrostly o 7 % oproti loňsku

22. 8. 2018

Sdílet

Největší české klenotnictví ALO diamonds zase hlásí za letošní první čtvrtletí 24% meziroční nárůst prodejů šperků, z nichž je většina diamantových. Důvodem je především rostoucí obliba investičních klenotů.

 

Prodeje šperků s diamanty podle Alrosy v Severní Americe (USA a Kanada) vzrostly o 5 %. Tento region se přitom v roce 2017 podílel na celosvětových prodejích více než z poloviny (53 %). Prodeje v Asii a Tichomoří, které vloni tvořily 20% celosvětový podíl, vzrostly o 11 %. A to především díky Číně, Hongkongu a Jižní Koreji, kde za větším odbytem stál zvýšený výskyt turistů. Prodeje v Indii zůstaly zhruba na stejné úrovni, zatímco tržby v Evropě měřené americkým dolarem meziročně vzrostly o 14 %, zejména díky posilujícímu euru. Prodeje v Japonsku vzrostly o 7%. Údaje Alrosa zveřejnila na základě informací od prodejců a národních statistik.

 

Pozornost se upírá k Číně

 

Nálada v diamantovém průmyslu je optimistická jak na straně těžařů, tak i analytiků a klenotníků. „Důvodem je v první řadě skutečnost, že minulý rok se na celém světě zobchodovaly diamantové šperky v hodnotě 82 miliard dolarů, což je doposud historicky nejvyšší hodnota. Dalším důvodem jsou nejpozitivnější ekonomická očekávání analytiků na čínském trhu za posledních 20 let ,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, dodává: „K Číně, která je po Spojených státech druhým největším odbytištěm klenotů s diamanty, upírají pozornost všichni velcí obchodníci s diamanty. Posilující střední třída zde šperky nakupuje stále více a tento trend by zde měl v nadcházejících letech pozitivně ovlivňovat celkový odbyt. Podobná situace je i v Indii.“

 

Zdroj: ALO jewelry CZ

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?