Hlavní navigace

Celosvětový objem digitálních plateb i nadále roste, nastupuje nový platební ekosystém

23. 11. 2017

Sdílet

Celosvětový objem digitálních plateb poroste podle odhadů v průměru o 10,9 procent až do roku 2020 a dosáhne téměř 726 miliard transakcí, vyplývá to z výroční zprávy World Payments Report 2017 (WPR 2017), kterou vydaly společnosti Capgemini a BNP Paribas. WPR 2017 odhaduje, že objemy plateb rozvíjejících se ekonomik porostou o 19,6 procent, což bude trojnásobek růstu u vyspělých ekonomik. V rozvíjející se Asii1, kde jsou lídry Čína a Indie, by měl podle odhadů růst objem plateb o 30,9 procent. Celosvětové bezhotovostní velkoobchodní transakce organizací, středně velkých podniků a orgánů veřejné správy by měly podle odhadů zaznamenat CAGR3 o 6,5 procenta v letech 2015 – 2020, tedy více než 122 miliard velkoobchodních transakcí.

 

Celosvětový objem bezhotovostních transakcí vzrostl meziročně v roce 2015 o 11,2 procent a dosáhl 433,1 miliard transakcí, což je nejvyšší nárůst za posledních deset let. Rozvíjející se trhy byly hlavním tahounem růstu s nárůstem o 21,6 procent. Vyspělé trhy rostly v roce 2015 o 6,8 procent, v roce 2014 to bylo o 6 procent.

Navzdory nárůstu digitálních plateb převládá i nadále hotovost, zejména u transakcí s nízkou hodnotou. Letošní zpráva WPR uvádí, že mobilita, připojené domácnosti, zábava a média v budoucnu zvýší počet bezhotovostních transakcí, zejména s nástupem bezkontaktních technologií z oblasti IoT.

 

Růst digitalizace podnikových B2B plateb ovlivňuje regionální trendy. Na vyspělých APAC4 trzích využívají malé a střední podniky digitální fakturaci, virtuální karty a Blockchain technologie. V rozvíjející se Asii jsou charge karty oblíbené u firem kvůli zjednodušení a zabezpečení dodavatelských plateb.

 

Nový platební ekosystém

WPR 2017 zdůrazňuje vznik nového platebního ekosystému, který je důsledkem řady faktorů. Změny přináší dynamické regulační prostředí, včetně požadavků na dodržování předpisů PSD25, FinTech společnosti, vzestup technologií umožňujících platby a nová očekávání organizací i zákazníků u služeb s přidanou hodnotou.

 

„V rámci tohoto nového a dynamického ekosystému musí všichni, kdo jsou součástí platebního průmyslu, strategicky přehodnotit své role,“ říká Anirban Bose, ředitel bankovních a kapitálových trhů ve společnosti Capgemini „Banky musí využít tuto příležitost a vylepšit své nabídky ve spolupráci s FinTech společnostmi a vývojáři třetích stran. Lepší spolupráci umožní moderní technologie a novinky, jako jsou Open API6, okamžité platby, blockchain a regulační standardy.“

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?