Hlavní navigace

Česká elektronická komunikace vytlačuje papír i v rámci EU

18. 5. 2010

Sdílet

Autorem novinky je přímo Evropská unie a o to, aby byla k dispozici i pro uživatele systémů Helios, se postarala společnost Celní software, která je partnerem Asseco Solutions. EMCS (Excise Movement and Control System) je elektronický systém pro přepravu a sledování výrobků podléhajících spotřební dani, který od 1. dubna 2010 zabezpečí lepší kontrolu a sledování dopravy vybraných výrobků v režimu podmíněného osvobození od daně v rámci Evropské unie. 

Podstatou systému EMCS je nahrazení papírových průvodních dokladů (AAD) elektronickými průvodními doklady (e-AD) a elektronickým systémem evidence.

V programu Helios CLA je systém EMCS rozdělen do dvou částí:

EMCS přijatý - pro elektronické potvrzení přijetí zásilky

Daňové subjekty v členských zemích EU budou od 1. 4. 2010 vytvářet pro každou zásilku vybraných výrobků přijatou v režimu podmíněného osvobození elektronické hlášení o přijetí zboží. 

EMCS vydaný - pro elektronické zahájení přepravy

České daňové subjekty budou Celní správě České republiky zasílat elektronicky návrh e-AD pro dopravu vybraných výrobků do všech členských zemí EU. Po schválení návrhu e-AD bude každou zásilku doprovázet stejnopis e-AD nebo obchodní doklad obsahující referenční kód.

 

Zdroj: Asseco Solutions

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?