Hlavní navigace

Daňové plánování v přímých a nepřímých daních

12. 4. 2013

Sdílet

Odbornou záštitu nad konferencí převzala Evropská konfederace daňových poradců - Confederation Fiscale Europeenne (jménem prezidenta Jiřího Nekováře) a Hospodářská komora České republiky (jménem prezidenta Petra Kužela). Organizaci konference zajistila vzdělávací společnost EDUTA.

 

Daně jako jeden z mnoha nákladů

Hlavním diskutovaným problémem byl současný vývoj v postupu daňových správ při doměřování daní v mezinárodním kontextu. V době hospodářské krize a recese, kdy jsou státní rozpočty napjaté, hledají i daňové správy všechny možné nástroje na to, aby se výběr daní zvýšil. Nelibě pak nesou situace, kdy se domnívají, že daňoví poplatníci strukturují svou činnost tak, aby jejich daňová zátěž byla co nejmenší, zejména v té konkrétní zemi.

Pro podniky jsou daně zase jedním z mnoha nákladů, který se snaží v současné ekonomické situaci optimalizovat tak, aby jejich produkce byla stále konkurence schopná. Daně považují za jeden z mnoha nákladů, který je rovněž nutno řídit, a tudíž plánovat a optimalizovat. Je pro ně potom složité správně odhadnout, které transakce a podnikatelské struktury jsou pro daňové správy ještě přijatelné a které již nikoli. Daňové plánování dostává téměř nálepku nedovolené činnosti či kriminální aktivity, přesto se bez něj podniky nemohou obejít. I soudy se již vyslovily v tom smyslu, že je legitimní, aby si podniky své aktivity strukturovaly tak, aby jejich daňová zátěž byla co nejmenší.

 

Daňoví poradci jako prostředníci

Daňoví poradci pak stojí uprostřed mezi těmito tlaky, v mnoha případech se značnou odpovědností za poradenství, které klientovi poskytnou. Mnohdy i při nejlepší snaze a s vysokou odborností nemohou dobře odhadnout, jakým způsobem bude daňová správa nahlížet na aktivity jejich klientů. Nejednou jsou daňovými správami napadáni za tvorbu struktur, které „uměle“ snižují základ daně jejich klientů v dané zemi.

Dnešní mezinárodní odborná konference umožnila setkání všech účastníků těchto debat a výměnu názorů na toto téma. Je úkolem státu, a tedy daňových správ, aby svá pravidla pro stanovení daní dostatečně přesně formulovala a aplikovala. Je nepochybné, že vytváření umělých konstrukcí daňovými poplatníky, jejichž jediným účelem je získání daňového zvýhodnění, je neakceptovatelné, na druhou stranu podniky při své činnosti potřebují rozumnou míru jistoty, že jejich daňové povinnosti jsou stanoveny správně a nebudou s odstupem času napadány a zpochybňovány. Daňoví poradci jsou pak jistým prostředníkem mezi oběma stranami, který napomáhá vzájemné komunikaci a chrání oprávněné zájmy svých klientů. 

 

Zdroj: Hospodářská komora České republiky

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?