Hlavní navigace

Fincentrum Banka roku 2012: obhájila Komerční banka, nejdůvěryhodnější bankou se stala Česká spořitelna

13. 11. 2012

Sdílet

"Rok 2012 nepřinesl do českého bankovnictví žádnou revoluci. Významným signálem je potvrzení stability bankovního sektoru a obnovená ochota bank úvěrovat domácí podniky i obyvatelstvo v době, kdy se úrokové sazby pohybují na rekordně nízkých úrovních. Přes relativně klidný rok se objevily i zajímavé inovace, jako je například spuštění bezkontaktních plateb mobilními telefony,“ uvedl Petr Stuchlík, předseda organizačního výboru ocenění. 

V kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku 2012 zvítězila Česká spořitelna. Ta mimochodem vítězí v hodnocení veřejnosti nepřetržitě od roku 2004. Výzkum veřejného mínění prováděný agenturou STEM/MARK zkoumá také postoje veřejnosti k charitativním projektům hodnocených finančních institucí. Veřejnost považuje za nejprospěšnější projekty Pomozte dětem (tzv. projekt Kuře) podporovaný Raiffeisenbank, dárcovství krve zaměstnanci Komerční banky a projekt pomoci lidem postiženým autismem, který sponzoruje LBBW Bank CZ.
Nejdynamičtější bankou roku zvolila odborná porota Fio banku. Druhé místo patří UniCredit Bank Czech Republic, na třetím místě se letos umístila Equa bank

„Trendy se mění velmi rychle. Pokud chtějí dnes banky zůstat na špičce, musí mít velmi dobrou obchodní a technologickou strategii. Rostoucí dynamika trhu s sebou přináší požadavky na kvalitní služby šité na míru klientům. Velká část zákazníků dnes ovládá svůj bankovní účet prostřednictvím internetu, běžné je používání sociálních sítí a srovnávacích portálů. To však také znamená, že lze snadno a rychle převádět finance z jedné banky do jiné. Banky by neměly situaci na trhu rozhodně podceňovat, tyto dopady je třeba zohlednit nejen z pohledu cross-sellingu, ale i možných rizik,“ říká Pavel Riegger, partner oddělení poradenství pro finanční instituce společnosti Ernst & Young. 

Již podruhé hlasovali nejbohatší Češi a Slováci z žebříčku sestavovaného serverem Motejlek.com pro Privátní banku roku. Několik desítek hlasujících zvolilo jako nejlepší privátní banku J&T Banku před ČSOB a Českou spořitelnou. 

Ve spolupráci s Kontem BARIÉRY hodnotí ocenění přístup bank k handicapovaným. Titul Banka bez bariér 2012 získala Československá obchodní banka. Druhé místo obsadila Česká spořitelna, třetí se umístila Komerční banka. Přístup do poboček i jednotlivé produkty a služby hodnotili handicapovaní v každém ze 14 krajů ČR.

 

Kompletní výsledky jedenáctého ročníku ocenění Fincentrum Banka roku 

Banka roku

1.

Komerční banka, a.s.

 

2.

Česká spořitelna, a.s.

 

3.

Československá obchodní banka, a. s.

Nejdůvěryhodnější banka roku

1.

Česká spořitelna, a.s.

 

2.

Komerční banka, a.s.

 

3.

Československá obchodní banka, a. s.

Nejdynamičtější banka roku

1.

Fio banka, a.s.

 

2.

UniCredit Bank Czech Republic, a.s.

 

3.

Equa bank a.s.

Banka bez bariér

1.

Československá obchodní banka, a. s.

 

2.

Česká spořitelna, a.s.

 

3.

Komerční banka, a.s.

Privátní banka roku

1.

J & T BANKA, a.s.

 

2.

Československá obchodní banka, a. s.

 

3.

Česká spořitelna, a.s.

Pojišťovna roku

1.

Česká pojišťovna a.s.

 

2.

Allianz pojišťovna, a.s.

 

3.

Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Bankéř roku

1.

Kysilka Pavel, Česká spořitelna, a.s.

Pojišťovák roku

1.

Martin Žáček, UNIQA pojišťovna, a.s.

Hypotéka roku

1.

Česká spořitelna, a.s. - Hypotéka České spořitelny

 

2.

Komerční banka, a.s. - Hypotéka od KB

 

3.

Hypoteční banka, a.s. - Virtuální pobočka

Penzijní fond roku

1.

Allianz penzijní fond, a.s.

 

2.

ING Penzijní fond, a.s.

 

3.

Penzijní fond Komerční banky, a.s.

Účet roku

1.

Fio banka, a.s. - Fio osobní účet

 

2.

Raiffeisenbank a.s. - eKonto

 

3.

BRE Bank S.A., organizační složka podniku - mKonto

Stavební spořitelna roku

1.

Wüstenrot - stavební spořitelna a.s.

 

2.

Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.

 

3.

Českomoravská stavební spořitelna, a.s.

Životní pojištění roku

1.

ING Životní pojišťovna N.V., pobočka pro Českou republiku - ING Smart

republiku - ING Smart

 

2.

Česká pojišťovna a.s. - Koncept Zdravý život 2012

 

3.

Allianz pojišťovna, a.s. - PROženy

 

 

Komentář analytického oddělení společnosti Fincentrum k výsledkům jednotlivých kategorií Fincentrum Banka roku 2012

 

Banka roku 2012

Vítězem ročníku 2012 se stala Komerční banka, následovaná opět velmi těsně Českou spořitelnou a opět s výrazným odstupem ČSOB. Odborná porota tak reflektovala názor většiny obyvatel, kteří jsou vysoce konzervativní a důvěřují tradičním velkým bankám i přes vyšší náklady oproti dravé konkurenci. Na prvních dvou místech se mimo roku 2008 historicky tradičně střídají Česká spořitelna s Komerční bankou, ČSOB trpí relativní slabostí svého belgického vlastníka i letitými rozpaky odborné poroty kvůli netransparentnímu převzetí IPB. Za letošním vítězstvím Komerční banky můžeme okrajově hledat také několik zajímavých inovací: jako první na trhu například představila bezkontaktní platby mobilním telefonem. KB také konečně a s jistými technickými problémy představila novou generaci internetového bankovnictví, které dohnalo standardy 21. století. K dobru KB přispěl úspěšný koncept poplatkové politiky, v rámci které formou odměn vrací část vybraných poplatků klientům.

 

Nejdůvěryhodnější banka roku 2012

Své loňské prvenství obhájila Česká spořitelna. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který v říjnu letošního roku uskutečnila společnost STEM/MARK. Na druhé pozici se z hlediska celkové důvěryhodnosti umístila Komerční banka, třetí místo obsadila ČSOB. Česká spořitelna je jako důvěryhodná vnímána zejména z hlediska finanční stability, komunikace s klienty, bezpečnosti uložených peněz a veřejně prospěšných aktivit. Zatímco Komerční banka a ČSOB jsou stejně důvěryhodná pro všechny skupiny obyvatelstva, Českou spořitelnu považuje za důvěryhodnou zejména starší generace a lidé s nižším vzděláním.

 

Nejdynamičtější banka roku 2012

První místo před Unicredit Bank obhájila Fio banka, která letos díky intenzivní propagační kampani uvítala svého dvousettisícího zákazníka. Klienty potěšila zejména tím, že ke svému účtu s nejvýhodnějšími platebními službami přinesla vlastní platební kartu, a také dále rozvíjela své hypoteční úvěry, kde patří mezi 2 banky na trhu, které klientům poskytují offsetové hypotéky. Oproti loňskému roku se změnilo pořadí na třetí příčce, kdy Equa bank díky svým výhodným depozitním produktům a novinkám v hypotékách vytlačila Raiffeisenbank.

 

Banka bez bariér 2012

V letošním roce Konto BARIÉRY, které kategorii zastřešuje, přizvalo k hodnotitelům z řad lidí s tělesným postižením i klienty neslyšící. Ukázalo se, že banky své služby pro lidi s handicapem opravdu zlepšují. Dvojice minulých vítězů, ČSOB a Česká spořitelna, si však od dalších hodnocených bank udržuje odstup. ČSOB – ERA poštovní spořitelna velmi těsně obhájila loňské vítězství. Bodovala hlavně službou eScribe, neboli simultánním přepisem mluvené řeči. Některé nedostatky přetrvávají, ale snaha o odstraňování bariér je nepřehlédnutelná.

 

Privátní banka roku 2012

Kategorie pod patronátem serveru motejlek.com zkoumala oblibu privátních bank mezi nejbohatšími Čechy a Slováky, z nichž v anketě hlasovalo několik desítek. Loňské vítězství obhájila J&T Banka, těsně následovaná ČSOB. Oproti loňskému ročníku se však výrazně snížil náskok obou jmenovaných. Viditelně si polepšila Česká spořitelna, která s produktem Erste Premier skončila na třetím místě. Dominantní postavení J&T Banky je zásluhou zejména ultrabohaté pražské klientely, která oceňuje její consierge služby.

 

Pojišťovna roku 2012

První tři příčky obsadily 3 největší pojišťovny v ČR, odborná porota tak letos ocenila zejména komplexnost nabízených služeb, které pojišťovny nabízí. Letošním vítězem se stala Česká pojišťovna, která již loni po letech agónie začala výrazně inovovat svoji produktovou nabídku, což se projevilo jak ve vyšší variabilitě životního pojištění, tak v inovacích neživotních produktů. Díky tomu a také díky tradiční důvěryhodnosti své značky mezi klienty, dokázala obhájit loňské vítězství. Na druhé příčce se umístila Allianz, která ve své letošní komunikační kampani chytře využila svých výhod v pojištění pro ženy v souvislosti se zákazem diskriminace dle pohlaví a prohodila si tak loňské pořadí s Kooperativou.

 

 

Bankéř roku 2012

Pavel Kysilka obhájil loňskou volbu českých bankéřů a stal se vítězem kategorie Bankéř roku i v letošním roce. Opětovné vítězství není žádným překvapením, neboť se jedná o bankéře s hlubokou znalostí českého a evropského prostředí, je to Čech a lidsky zajímavá osobnost.

 

Pojišťovák roku 2012

Nejlepším Pojištovákem roku se pro letošní rok stal Martin Žáček z UNIQA pojišťovny. Martin Žáček je prototypem nenápadného úředníka v tom nejlepším slova smyslu, který konzervativní a dlouhodobě konzistentní prací posunul Uniqa pojišťovnu z okraje trhu do jejího středu.

 

Hypotéka roku 2012 

Letošní rok byl v hypotečních úvěrech velmi zajímavý. Zatímco v minulosti vířily konkurenční prostředí malé banky, v letošním roce to byly největší banky, které se trumfovaly výhodnými sazbami. Proto se také na stupních vítězů seřadily největší hypoteční banky, které dohromady drží cca ¾ hypotečního trhu. Česká spořitelna si prvenství zasloužila především výraznou aktivitou na počátku roku, kterou rozhýbala hypoteční trh. Snížením úrokových sazeb přiměla konkurenty následovat její sazby a nasměrovala úrokové sazby k novému historickému dnu.

 

Penzijní fond roku 2012

Letošní ročník opět vyhrál Allianz penzijní fond. Důvod je více než zřejmý, Allianz připisuje klientům v posledních letech stabilně nejvyšší zhodnocení, kterého dosahuje díky nejnižším nákladům na trhu. Druhé místo obsadil ING penzijní fond, který na sebe upoutal pozornost zejména svojí letošní propagační kampaní. Třetí místo náleží Penzijnímu fondu Komerční banky, dlouholetému zástupci na stupních vítězů, představujícímu stabilní penzijní fond s dobrým jménem u drobných i korporátních klientů.

 

Účet roku 2012

Stejně jako v loňském roce patří všechny medailové příčky nízkonákladovým produktům. Vítězem se stal Fio osobní účet. Odborná porota ocenila zejména fakt, že Fio banka kombinuje u svého účtu nízkonákladovost obvyklou pro internetové banky s osobním kontaktem v kamenných pobočkách, které jsou dostupné ve většině okresů republiky. Druhou příčku obsadilo eKonto od Raiffeisenbank, který představuje výhodný účet pro bonitnější klientelu mezi klasickými bankami a bronzovou příčku obsadila polská mBank s mKontem.

 

Stavební spořitelna roku 2012

Na trhu stavebního spoření jako by se zastavil čas. Celé odvětví je v útlumu kvůli změnám státní podpory a nízkým úrokovým sazbám hypoték, kterým stavební spořitelny nemohou konkurovat. Nastala tak situace, kdy největší stavební spořitelny raději vymýšlí spíše metody, jak udržet klienty na svých drahých úvěrech i přes dřívější sliby o možném refinancování namísto vymýšlení inovací. Není tedy divu, že výsledky jsou stejné jako v loňském roce. První místo tak zaslouženě obhájila stavební spořitelna Wüstenrot, která svůj produkt dlouhodobě nastavila přes nízké náklady jako nejvýhodnější ke spoření na trhu.

 

Životní pojištění roku 2012

Nejvyšší pozici obhájilo životní pojištění SMART od ING, které se díky výrazné marketingové kampani zapsalo do paměti jako moderní produkt, jenž se maximálně přizpůsobí jakékoliv aktuální životní situaci. V letošním roce navíc došlo k výrazným inovacím (např. rozšíření pojištění vážných onemocnění, bonusový systém), což přispělo k udržení pozitivního vnímání produktu. Na druhém místě se umístila Česká pojišťovna s konceptem Zdravý život 2012, zaměřujícím se na prevenci pojistných událostí, třetí příčku obsadila Allianz se speciálním připojištěním PROženy, reflektující poslední možnost, kdy si ženy mohou v letošním roce uzavřít výhodné pojištění, které jim z důvodu zákazu diskriminace zdraží.

 

 

 

 

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?