Hlavní navigace

GE Money Bank financuje třetinu českého zemědělství

4. 2. 2011

Sdílet

Jak bylo včera oznámeno, GE Money Bank i nadále financuje nejvíce zemědělských investic v České republice. Podíl GE Money Bank na trhu zemědělských úvěrů je tak na historicky nejvyšší úrovni 33,5 %, což představuje úvěry v celkové výši 10,9 miliard korun. GE Money Bank v roce 2010 zaznamenala růst portfolia zemědělských úvěrů téměř o 2 %, přičemž celý trhu poklesl o 4,4 %. Zkušenosti a schopnosti lídra v oblasti zemědělství využije GE Money Bank také pro rozvoj v dalších sektorech financování. Rok 2011 bude podle GE Money Bank znatelně ovlivněn posunem 11. kola Programu rozvoje venkova z února na červen, což zásadně ovlivní investiční rozhodování českých zemědělců. 

 

Od půdy až po bioplyn

„V loňském roce jsme představili řadu novinek, které nám pomohly obhájit pozici jedničky v sektoru zemědělství. Letos očekáváme zájem zemědělských firem především o diverzifikaci jejich portfolia. Například v oblasti bioplynových stanic předpokládáme silný nárůst zájmu o financování a poradenství a jsme připraveni těmto potřebám trhu vyjít vstříc,“ řekl Jiří Patera, ředitel komerčních úvěrů GE Money Bank. 

GE Money Bank v roce 2010 představila řadu produktů, které zemědělcům ulehčují financování jejich potřeb od nákupu zemědělské půdy a techniky až po výstavbu bioplynových stanic. Samozřejmostí je také komplexní finanční poradenství specializovaných bankéřů. Podnikatelé v zemědělství tak získávají podporu při identifikaci vhodného dotačního programu, získávání a správě dotací, včetně zpracování návrhu struktury projektu.

 

GE Money Bank uvedla v roce 2010 několik novinek v oblasti bankovních produktů a služeb pro podnikatele v zemědělství:

* Financování nákupu zemědělské půdy ve formě úvěrového rámce umožňující snadnější nákupy od více vlastníků až do výše schváleného limitu

* Financování nákupu zemědělské půdy s novou podporou PGRLF (Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond)

* Balíček produktů a služeb určený mladým zemědělcům v rámci programu Zahájení činnosti mladých zemědělců

* Zjednodušený program pro financování zemědělských bioplynových stanic – až 100% financování investičních nákladů projektu

* Financování zemědělské techniky ve formě kreditní linky s cílem maximálně urychlit vyřízení jednotlivých obchodů

 

Výhled na letošek

Rok 2011 bude v oblasti zemědělství ve znamení posunu 11. kola Programu rozvoje venkova z února na červen, tato změna zásadně ovlivní rozhodování podnikatelů v zemědělství. Jen malé množství investic připravených pro rok 2011 se uskuteční, většina investorů si počká na výsledky kola, které budou známy až na přelomu roku a tudíž posunou své investice do roku 2012.

„Blíží se konec programového období 2013 a některé rekonstrukce nelze odkládat. Proto očekáváme zvýšený tlak dodavatelů investic na realizaci projektu bez dotace, a to zvláště v opatření III.1.3 - Diverzifikace činnosti nezemědělské povahy - záměr b) výstavba a modernizace bioplynové stanice, kde se dá jako hlavní argument očekávat aktuální výše výkupní ceny elektřiny prostřednictvím bioplynových stanic,“ uvedl Mojmír Severin ředitel sektoru zemědělství GE Money Bank. 

 

Zdroj: GE Money Bank

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?