Hlavní navigace

Hospodářská komora zorganizovala Den Japonska

31. 10. 2014

Sdílet

„Japonská ekonomika se nyní nachází v období oživení a jejím cílem je do roku 2020 podíl investic zdvojnásobit. Jedná se o 3. největší ekonomiku světa, se kterou je Česká republika vázána nejen byznysově, a to s ohledem na skutečnost, že Japonsko je druhým nejaktivnějším investorem v ČR, ale i kulturně. Naše vztahy jsou na velmi dobré úrovni a nejsou zatíženy minulostí,“ uvedl viceprezident HK ČR Bořivoj Minář, který deklaroval zájem na dalším rozvoji vzájemných investic včetně spolupráce s japonskými partnery na odstraňování obchodních překážek. „Čeští podnikatelé vědí, že vyrazit na zahraniční trhy s vědomím, že se zde prosadí bez pomoci, je velmi naivní. Proto si velmi vážíme podpory nejen Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zahraničních věcí, ale i spolupráce agentur na podporu obchodu a investic,“ dodal Minář.

 

Hostíme 252 japonských firem

Vzájemné hospodářské vztahy se v průběhu let rozšířily z obchodu se zbožím také do sféry investic a do oblasti služeb. Významnou roli nyní získává i spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje. „Aktuální příliv nových a rozšíření stávajících investic ze strany japonských firem jsou důkazem toho, že naši zahraniční partneři vnímají investiční prostředí České republiky za stále atraktivní a konkurenceschopné,“ sdělil náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

V České republice nyní působí 252 japonských firem, které vytvářejí více než 45 tisíc pracovních míst. V Japonsku se doposud registrovalo 6 českých firem, které zde úspěšně podnikají, a které založily i Českou obchodní komoru v Japonsku. „Domnívám se, že pro další upevnění našich ekonomických vztahů je nezbytný příliv investic z obou stran. Jako centrální instituce pro podporu investic do Japonska by JETRO velmi rádo pomáhalo českým podnikům, které uvažují o založení firmy v Japonsku. Doufám, že v budoucnu růst investic českých firem do Japonska prohloubí ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi,“ doplnil prezident JETRO Satoshi Myamoto.

 

Jan Mládek do Japonska

Dne Japonska se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých firem a přítomni byli i zástupci významných japonských firem působících v Česku. Přítomní zástupci byznysu měli příležitost diskutovat o svých zkušenostech s asijským trhem, řeč byla i o partnerství českých a japonských podnikatelů a došlo i na perspektivy vzájemné spolupráce. Plánovaná doprovodná podnikatelská mise ministra průmyslu a obchodu ČR Jana Mládka do Japonska navazuje na dvě předchozí návštěvy japonského státního ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Kazuyoshi Akaby v Praze v minulém a letošním roce. Cílem mise, které se účastní téměř dvacet zástupců českých firem v čele s HK ČR, je podpořit vzájemnou spolupráci a kontakty mezi oběma zeměmi. V průběhu cesty jsou připravená k podpisu 2 memoranda - Memorandum o spolupráci při mírovém využití jaderné energie v ČR a Memorandum o spolupráci mezi agenturami JETRO a CzechInvest na podporu českých a japonských podnikatelů.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?