Hlavní navigace

Krize škodí pirátům

17. 3. 2010

Sdílet

Jan Hlaváč, mluvčí BSA, společnosti, která bojuje proti distribuci a užívání nelegálního softwaru, prohlásil, že loni obdrželi dvě tisícovky oznámení na softwarové pirátství, která budou prověřovat. Podle jeho názoru je za rostoucím počtem udání vyhrocený konkurenční boj firem, který je důsledkem ekonomické krize. Instalací nelegálních kopií mohou firmy ‚ušetřit‘ ročně stovky tisíc korun. Nejvíce oznámení BSA obdržela od technicky zaměřených společností – konstruktérů, architektů, designérů či grafiků. Hlaváč očekává, že tento bude pokračovat i letos.

Pokud se podezření z pirátství prokáže, firmy musejí platit odškodnění. Loni podle statistik BSA jeho výše vzrostla v průměru o pětinu a pohybovala se kolem 240 tisíc korun.Výrobci mohou žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Podle Hlaváče letos průměrná výše odškodnění letos ještě vzroste.

Zaplacení odškodného neznamená legalizaci softwaru, ten si musí firmy zakoupit zvlášť. „Manažeři firem se snaží téměř vždy s poškozenými výrobci softwaru dohodnout mimosoudně. Nikdo nechce mít záznam v rejstříku trestů,“ dodal Hlaváč.

Přední místa v žebříčku států EU, ve kterých je užívání nelegální počítačového softwaru nejrozšířenější, zaujímá Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Polsko. V České republice se užívá 38 % softwaru nelegálně a průměr EU je 35 %. Nová míra pirátství za rok 2009 bude vyhlášena v květnu 2010. Ztráty tuzemského softwarového odvětví stále rostou a představují zhruba 3,3 miliardy korun.

 

Našli jste v článku chybu?