Hlavní navigace

Maloobchod slabší kvůli povodním, nezaměstnanost meziročně roste

5. 8. 2013

Sdílet

Letošní červen byl u nás poznamenán poměrně rozsáhlými povodněmi, což se nakonec projevilo i na maloobchodních číslech. Jelikož povodně přišly ve třech vlnách, znamenaly ostražitost celého národa v podstatě po celý měsíc červen. To poznamenalo tržby maloobchodníků, které klesaly zejména u potravin, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro domácnost. Tlaku se nevyhnuly ani čerpací stanice, které za prodej pohonných hmot utržily bez očištění o 4,8 % méně než před rokem.

 

Až se maloobchod znovu překlopí

Horší číslo tentokrát přišlo i ze sektoru prodeje a oprav motorových vozidel, ve kterém tržby meziměsíčně klesly o mírnou jednu desetinu procenta. Meziročně však zůstaly růstové, což je poměrně pěkný příslib pro příští měsíce.

Celkově není maloobchodní prodej nepříznivý, i když to tak na první pohled může vypadat. Čekáme, že v následujících měsících se maloobchod znovu překlopí do černých čísel, k čemuž může pomoci jednak zotavení po povodních, jednak celkově lepší spotřebitelská nálada než v minulém roce.

Mírně nepříznivá zpráva přišla z trhu práce, na kterém meziročně přibylo počtu nezaměstnaných, a obecná míra nezaměstnanosti podle mezinárodní metodiky ILO poskočila meziročně kousek nahoru. Pokud ale srovnáme metodologii ILO, podle které je nezaměstnanost v porovnání s druhým čtvrtletím roku 2012 vyšší o jednu desetinku, s nezaměstnaností podle Ministerstva práce a sociálních věcí, u které vyšlo číslo o cca jeden procentní bod vyšší, dojdeme k závěru, že ČSÚ pouze potvrzuje fakt, že letos je na tom trh práce přeci jen hůře než loni.

 

Vyplouváme směrem k ekonomickému růstu

Na číslech z trhu práce je několik zajímavostí. Jednak spolu s rostoucí nezaměstnaností roste i zaměstnanost, což poukazuje na fakt, že na trh práce vstupuje čím dál více lidí a tím se zvyšuje ekonomická aktivita. To je způsobeno i faktem, že zaměstnavatelé stále více využívají částečné úvazky, a to zejména pro matky vracející se zpět do práce. Další zajímavostí je, že míru zaměstnanosti začíná opticky zvyšovat i posouvání hranice odchodu do důchodu, což se v minulých letech nestávalo v takovém rozsahu.

Informace z trhu práce přinášejí do budoucna i mírný optimizmus. Nezaměstnanost se (po sezónním očištění) mezičtvrtletně snižuje, což odpovídá předpokladu, že česká ekonomika si nejhorším prošla v prvních měsících letoška a nyní pomalu vyplouvá směrem k ekonomickému růstu. Rizikem dalšího potopení do recese však zůstává případný horší vývoj v Evropě.

 

Autor je hlavní ekonom GE Money Bank

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?