Hlavní navigace

Ministr financí Andrej Babiš podepsal v Berlíně Mnohostrannou dohodu o výměně informací

30. 10. 2014

Sdílet

„Daňová kriminalita je mezinárodní problém, a proto jej musíme řešit ve spolupráci s ostatními státy,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Podepsaná dohoda představuje významný pokrok v našem společném boji proti daňovým únikům a bude mít pozitivní dopad na veřejné rozpočty,“ dodal.

Česká republika jako člen neformální skupiny 56 zemí, která usiluje o brzké přijetí nového globálního standardu pro automatickou výměnu informací v otázce daní, zároveň vyjádřila svou podporu přijetí tohoto standardu co největším počtem jurisdikcí. To by vedlo k významnému zefektivnění boje s daňovými úniky v celosvětovém měřítku. Podle nového globálního standardu bude daňovým správám jednotlivých států umožněna výměna široké škály informací potřebných ke správnému zabezpečení výběru daní a uhrazení daňových pohledávek, a to včetně informací o zůstatcích na účtu.

Mezi nejdůležitější výsledky dvoudenního jednání patří také přijetí revidovaných kritérií výměny informací pro daňové účely, posilujících například požadavek na získání informací o skutečných vlastnících (beneficial ownership). Účastníci zároveň souhlasili s rozšířením mandátu Globálního fóra na dalších pět let (tj. do konce roku 2020).

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?