Hlavní navigace

Objem zahraničního kapitálu v tuzemských firmách atakuje historická maxima

14. 6. 2018

Sdílet

Zatímco objem českého kapitálu se poprvé od roku 2015 meziročně snížil, a to hlavně díky rekordnímu počtu zanikajících firem, objem zahraničního kapitálu vzrostl o 33 miliard korun na 1,05 bilionu korun. Zahraniční subjekty aktuálně ovládají přes 38 procent z celkového základního kapitálu českých společností. Kapitál z daňových rájů se na základním jmění českých firem podílí 13 procenty. Analýzu vlastnické struktury českých firem zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

 

Ke konci dubna letošního roku činil základní kapitál tuzemských kapitálových společností 2,72 bilionů korun, což je o 12,53 miliardy korun méně než ve srovnatelném období loňského roku. „Meziroční pokles kapitálu investovaného do základního jmění českých firem, a to navzdory neutuchajícímu zájmu podnikatelů o zakládání nových společností, do značné míry souvisí s rekordními počty subjektů, které v posledních měsících zanikají. Celkový základní kapitál loni zaniklých firem odpovídá 44 miliardám korun,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

 

Meziročně (květen 2017 – květen 2018) se objem českého kapitálu snížil o 16,4 miliardy korun na 1,48 bilionů korun. „Přesto, že se jedná o pokles, objem českého kapitálu upsaného v základním jmění českých firem je druhý nejvyšší od roku 2011,“ dodala Petra Štěpánová s tím, že tuzemské subjekty aktuálně ovládají přes 54 procent z celkového základního kapitálu v českých společnostech. Naproti tomu objem zahraničního kapitálu v českých firmách meziročně vzrostl o 33 miliard korun a přiblížil se k 1,05 bilionům korun. Historického maxima, a to jak v objemu, tak i podílu na podnikatelské základně, zahraniční základní kapitál dosáhl v roce 2015.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality