Hlavní navigace

Počet bankrotů obchodních společností bude letos nejnižší za 10 let

7. 12. 2017

Sdílet

V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 73 bankrotů obchodních společností, 478 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1.018 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 82 návrhů na bankrot obchodních společností, 527 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 153 návrhů na osobní bankrot. Zatímco počet firemních bankrotů i návrhů na bankrot se oproti říjnu snížil, počet osobních bankrotů a návrhů se mírně zvýšil. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

 

Počet bankrotů obchodních společností se oproti říjnu snížil o pět, zatímco počet návrhů na bankrot obchodních společností meziměsíčně klesl o 26. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP) se oproti říjnu nezměnil a počet návrhů na bankroty FOP vzrostl pouze minimálně, konkrétně o 9 návrhů. V listopadu také došlo k dalšímu mírnému snížení počtu bankrotů FOP bez započtení oddlužení, konkrétně ze 24 na 20. Počet podnikajících fyzických osob, na jejichž majetek byl vyhlášen konkurs, se tak dostal na nové minimum od začátku roku 2014. Počet návrhů na bankrot ve všech třech segmentech se po novele insolvenčního zákona platné od července letošního roku udržuje na nižších hodnotách než v první polovině roku.

 

„I když počet bankrotů obchodních společností v jednotlivých měsících kolísá, stále pokračuje trend jejich postupného poklesu. Díky tomu je již nyní zřejmé, že letos bude vyhlášeno nejméně firemních bankrotů za posledních 10 let. Předpokládáme, že se počet bankrotů obchodních společností meziročně sníží o 14 %,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

 

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 787 bankrotů obchodních společností, což je o 119 bankrotů, respektive 13 % méně než v předešlém období. Zároveň bylo v posledních 12 měsících vyhlášeno 6 440 bankrotů fyzických osob podnikatelů, což je o 530 bankrotů, respektive 8 % méně než v předchozích 12 měsících.


V listopadu 2017 byl zaznamenán největší počet bankrotů obchodních společností v Praze, kde jich bylo vyhlášeno 37. Následoval Jihomoravský kraj s 8 bankroty a Středočeský kraj se 6 bankroty obchodních společno

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?