Hlavní navigace

Průmysl nadále táhne českou ekonomiku

11. 3. 2011

Sdílet

Lednová statistická čísla opět potvrdila zlepšující se kondici tuzemského průmyslu, který se podílí zhruba 30 procenty na českém HDP. Průmyslová produkce meziročně vzrostla reálně o 16,9 procenta.

„Očekávání vývoje průmyslu byla sice poměrně optimistická, ovšem lednová realita je předčila,“ uvedl k dnešním údajům Dominik Vraňák, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce přispěla jako i v předchozích měsících výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a elektrických zařízení. Naopak nejvíce došlo k poklesu v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 19,2 procenta. Nové zakázky ze zahraničí vzrostly přitom o 25,5 %, zatímco tuzemské pouze o 9,2 %. “Hodnota nových zakázek potvrzuje současný trend oživení. Nadále převažuje vliv zakázek zahraničních nad tuzemskými. Je přitom evidentní, že českou ekonomiku netáhne nahoru jen oživení v Německu, ale i slovenská a polská ekonomika, jejichž průmyslová produkce roste výrazněji rychleji, než je průměr EU,“ uvedl Dominik Vraňák.

Nynější statistická čísla jsou ovšem i odrazem nízké srovnávací základny z roku 2010. „Lednová čísla dokládají růstovou tendenci průmyslové produkce, ale opět zde hraje roli srovnávací základna loňského roku, kdy doznívala ekonomická krize a čísla se pohybovala v záporných hodnotách. Díky tomuto faktoru vzrostla meziročně reálně o 8,3 procenta i lednová stavební produkce,“ uvedl Dominik Vraňák.

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?