Hlavní navigace

S Živým serverem od Master Internetu platíte za servery podle toho, jak je využíváte

12. 9. 2012

Sdílet

To je výborná zpráva zejména pro provozovatele služeb, které trpí na pravidelné výrazné výkyvy v zatížení jejich serverů – typicky třeba e-shopy, microsity, na které běží rozhlasová a televizní reklama, stránky aktivně propagované na sociálních sítích, atd. A jak to celé funguje?

 

Serverová infrastruktura s nulovou investicí

Cloud hosting je čím dál tím zajímavější alternativou k provozování vlastních serverů. Jedná se de facto o úplný outsourcing všeho, co se týká serverového hardware – tedy samotných serverů, data storage včetně záloh, síťových prvků a samozřejmě dnes již nezbytné konektivity směrem do Internetu. Tato cloudová služba typu IaaS (Infrastructure as a Service) vám tedy nabídne veškerou serverovou infrastrukturu ve formě služby s pravidelným měsíčním poplatkem. V ceně jsou navíc také všechny související služby, zejména údržba, technická podpora a řešení problémů se serverovým hardware. Firma se tak nemusí už soustředit na výběr a objednávání hardware, jeho obměnu ani na dohled nad jejím fungováním a nemusí už v pravidelných cyklech investovat nemalé finanční prostředky do nákupu hardware. Místo toho se může zaměřit na samotný účel této serverové infrastruktury a na rozvoj jednotlivých aplikací, které na ní provozuje. Díky absenci mnohasettisícových pravidelně opakovaných investic se také výrazně zlepší možnosti firmy v oblasti řízení cashflow. Navíc Živý server přenáší drtivou většinu nákladů do kategorie variabilních. Pokud servery nikdo nepoužívá a nevydělávají tudíž ani peníze, firma za ně platí jen základní paušál za rezervaci kapacit. Teprve v okamžiku, kdy jsou servery využívány a tudíž i vydělávají firmě peníze, platí za skutečně odebraný výkon přímo úměrný zátěži serverů.

 

 

Živý server

Živý server platíte pouze za to, co pro vás udělá

Master Internet však se svojí službou Živý server přináší zcela nový koncept účtování cloudových služeb. Ten je výhodný zejména pro zákazníky, kteří pravidelně zaznamenávají velké špičky v zatížení svých serverů. Právě pro tyto případy si mohou zarezervovat dostatečné serverové kapacity, ale po zbytek období využívat jen zlomek z nich. Živý server je přitom koncipován tak, že zákazník zaplatí základní paušál za rezervaci výkonu, který potřebuje na vykrytí špiček, a následně pak už platí jen za skutečně odebraný výpočetní výkon a kapacitu. Interval účtování je přitom pouhých 20 sekund, což znamená, že pokud standardně například webové stránky navštíví jen 10 uživatelů za hodinu, tak zákazník zaplatí třeba jen za 1 minutu využití serveru a zbylých 59 minut už neplatí nic. Když pak ale přijde, například po reklamě v televizi nebo na Facebooku, 1 000 zákazníků během jedné minuty, servery je stihnou všechny najednou odbavit, takže se reklama nemine účinností a firma má šanci získat všechny oslovené zákazníky.

 

Dostupnost a bezpečnost na špičkové úrovni

Živý server je, stejně jako další cloud hostingové služby Master Internetu, provozovaný ze špičkově vybavených datových center v Praze a Brně. Co je specifické u cloudu od Master Internet, je jeho vysoká spolehlivost (smluvně garantovaná dostupnost služby) na úrovni 99,99 %. Jedná se o službu vybudovánou s využitím profesionálního nástroje VMware vSphere 5, který tvoří plně virtualizovanou clusterovou platformu podporující 65 různých typů operačních systémů. Po hardwarové stránce jsou využity servery Dell PowerEdge R715 s redundantními prvky, virtualizované switche Dell PowerConnect 8024F pro 10 Gbit/s Ethernet a virtualizované úložiště EqualLogic PS6010XV vybavené výlučně 15k SAS disky, které garantují vysokou rychlost i spolehlivost. Navíc jednotlivé virtuální stroje jsou provozovány nezávisle na konkrétním hardware. Výpadek jakékoliv části hardware tedy nemá za následek výpadek vaší IT infrastruktury. Díky rozložení hardware do dvou lokalit – Praha a Brno – neovlivní vaši IT infrastrukturu ani výpadek celé lokality, který je díky redundanci konektivity, přítomnosti protipožárních systému i díky redundanci napájecích prvků sám o sobě velice nepravděpodobný.

Více o cloudových službách se dozvíte na http://www.master.cz/cloud-hosting/.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?