Hlavní navigace

Skotačení s držitelem Oscara

3. 3. 2011

Sdílet

Připomněl jsem si totiž naše „skotačení“ při natáčení Formanova „Valmonta“ v roce 1988. Colin, tehdy osmadvacetiletý, vcelku neznámý herec, byl obsazen Milošem Formanem do hlavní role vikomta Valmonta. Já, tehdy devatenáctiletý student práv, jsem vystupoval v epizodní roli jakéhosi lokaje téhož filmu, kterou jsem získal hlavně díky své dobré angličtině. Oba jsme se v dobových kostýmech pařili v letní výhni jednoho českého zámeckého parku. S námi tam byla – ještě také velmi málo známá – budoucí filmová hvězda Annete Beningová v roli markýzy de Merteuil, v neděli již po čtvrté nominovaná na Oscara.

Točila se scéna převráceného kočáru. I když bylo vše připraveno, aby hlavní protagonisté Colin a Annete, kteří jinak svůj čas trávili v příjemných obytných přívěsech, scénu rychle natočili, nic se stále nedařilo. Jednou upadlo kolo, jednou zašlo slunce, poté režisér nebyl s něčím spokojen, pak museli Annete kvůli vedru přepudrovat a tak to probíhalo neustále dokola a všichni již byli krajně nervózní a bylo jim strašné horko.

Colina tehdy napadlo, že se alespoň na chvíli půjde zchladit k zámeckému jezírku a spiklenecky na mě mrkl, protože jsme se již spolu začali bavit. Vyptával se mě, kde je v Praze nejlepší zábava, kde je dobré pivo, kde se dá dobře najíst a klábosili jsme vůbec o všem možném. Říkal, že se mu líbí česká děvčata, což jsem mu jen potvrdil a dodal, že jedna z mých spolužaček je do něj nesmírně zamilovaná. Byli jsme takoví „kámoši na place“. Napadlo ho, že nejlépe se osvěží, když se bude pohupovat na stromě nad jezerem, a tak jsem jej následoval. Ovšem větev se utrhla, Colin spadl do vody a já do bláta. Forman právě zavelel: Akce! A Colin, celý promočený a já celý zablácený jsme zírali na užaslého Formana, který se na chvíli přestal ovládat. Asi nemusím opakovat jeho slova, která pronesl, či spíše zařval. Colina převlékli a mě vyhodili, lépe řečeno nahradili jiným způsobně oblečeným komparsistou. A vidíte, Colin se nyní stal držitelem Oscara a mně zbyla milá vzpomínka na toho rošťáka Valmonta, který v neděli přebíral Oscara za nejlepší mužský herecký výkon za roli krále Jiřího VI. ve filmu „Králova řeč“ (The King´s Speach). Moje gratulace, vikomte, vlastně pardon, Vaše Veličenstvo!

 

Autor je bývalý CFO, nyní konzultant v oblasti financí, lobbingu a filmu

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?