Hlavní navigace

Soutěž pro exportéry: oba vítězové dostanou cenu, každý za půl mega

16. 10. 2012

Sdílet

Dva vítězové soutěže získají cenu, každý v hodnotě 500 tisíc Kč, a zároveň nezbytné know-how v podobě právního a obchodního poradenství při řešení konkrétních exportních případů. Odbornou pomoc opět poskytnou partneři projektu – Česká exportní banka, Ernst&Young, EGAP, White&Case a nově Svaz průmyslu a dopravy ČR.

 

Go East!

"Jak ukazuje výrobní index nákupních manažerů HSBC PMI pro Českou republiku, počet nových exportních zakázek klesá již od listopadu 2011. České firmy proto potřebují dlouhodobou podporu a pomoc, aby znovu obnovily svůj export a posunuly se i za hranici tradičních evropských trhů. Proto s radostí představujeme 4. ročník projektu HSBC GRANT na podporu exportu. Letos i za přispění nového partnera – Svazu průmyslu a dopravy ČR, který poskytne svou expertízu a pomoc českým exportérům,“ uvedl Mark Winterflood, generální ředitel HSBC Bank plc – pobočka Praha. 

"Vítáme tento projekt jako příklad konkrétní podpory exportních aktivit tuzemských firem, zaměřujících se na vzdálenější trhy. Z našich šetření mezi členskými firmami vyplývají informace o jejich rostoucích snahách vstoupit na mimoevropské trhy, které jsou pro Svaz prioritou," uvedla ředitelka Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová.

 

Exportéři získají potřebné know-how 

Mezi říjnem 2012 a dubnem 2013 zároveň proběhne série čtyř odborných seminářů pro širokou obec tuzemských exportérů, na kterých díky HSBC a jejím partnerům získají potřebné znalosti ke svému dalšímu rozvoji – tématy budou například praktické a právní otázky při vstupu do Ruska, oblast ochrany duševního vlastnictví při exportu, vývoz investičních celků do Turecka a z něj plynoucí příležitosti pro české exportéry.

 

Roste zájem o východní trhy 

Letošní rok potvrdil trend zvyšujícího se zájmu tuzemských exportérů o tradiční trhy ve východní Evropě – největší zájem je nadále o Ruskou federaci (informace z tohoto trhu poptává 31 % firem). Ve srovnání s loňskem se zvýšila poptávka po obchodování na Ukrajině a v Bělorusku. Současně se vývozci více obracejí na asijské trhy, hlavně na Kazachstán, Indii, Vietnam, Turecko a Čínu. Tyto závěry ukázalo šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi členskými firmami. 

HSBC GRANT na podporu exportu je projekt financovaný soukromou sférou určený na konkrétní a dlouhodobou podporu českých firem, které aktivně exportují své zboží a služby. Principem projektu je otevřená grantová soutěž: udělují se dva granty, každý ve výši 500.000 Kč, obchodní a právní know-how pro cílovou destinaci obchodu a mediální pokrytí.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?