Hlavní navigace

V Pytloun City zjistili, že se lidé z Prahy vrací na malá města (konference Národní soustavy kvalifikací)

5. 11. 2014

Sdílet

V prostorách Pytloun City Boutique hotel se sešli personalisté a ředitelé významných firem převážně z libereckého regionu, aby ve slavnostní atmosféře převzali ocenění své práce v podobě certifikátu NSK. Certifikát je určen společnostem, které využívají jedinečný systém umožňující získat požadovanou kvalifikaci i jinak, než jen v počátečním vzdělávání, tedy ve škole.

 

Prezentovány byly obory gastronomie, poradenství, lázeňství, strojírenství...

Setkání se účastnil ředitel Okresní hospodářské komory v Liberci, Martin Procházka, který certifikační konferenci zahájil úvodním slovem. Svaz průmyslu a dopravy ČR reprezentoval Bohumil Mužík, zástupce manažera úseku Projekty a za společnost TREXIMA, spol. s r. o. pozvání přijal generální ředitel Jaromír Pátík. Přínosy NSK pro spolupráci firem a Úřadu práce shrnula Helena Adamcová, vedoucí oddělení krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci. Konkrétní zkušenosti s NSK z firemní praxe přítomným představila Iva Vychterová, vedoucí odboru personálního plánování a mzdy společnosti PRECIOSA, a.s., a Tomáš Hájek, předseda občanského sdružení MOST KE VZDĚLÁNÍ – BRIDGE TO EDUCATION, o.s. Ocenění si z rukou představitelů SPČR, HK ČR, společnosti TREXIMA a MŠMT převzalo celkem 24 společností. Tyto firmy reprezentují široké oborové spektrum zaměstnavatelů v České republice: gastronomie, poradenství, lázeňství, strojírenství, a mnoho dalších.

 

Kdokoliv může získat osvědčení

Za všechny oceněné shrnul přínosy NSK pan Jan Konopásek z firmy UMBRELLA Services s.r.o.: „Po seznámení s Národní soustavou kvalifikací a Národní soustavou povolání jsme přepracovali popisy pracovních pozic a jejich kvalifikačních požadavků, abychom dosáhli souladu s těmito nástroji. Následně jsme začali NSK využívat při tvorbě inzerátů na nové pracovní pozice. Do budoucna chceme standardy vybraných profesních kvalifikací využívat také při realizaci dalšího odborného vzdělávání našich zaměstnanců.“

A také Lenka Fančíková ze společnosti GEC 440 s.r.o. se nám svěřila se svou zkušeností: „V našem oboru jsme v situaci, kdy kvalifikovaných lidí je málo. Bohužel tím, že jsme nedaleko od Prahy, tak kvalifikovaní lidé s mnoha zkušenostmi odcházejí za jistě zajímavější prací právě tam. Na druhou stranu se setkáváme s tím, že lidé se z Prahy vrací na malá města a mají zájem zlepšit služby i mimo hlavní město. Což je i naším cílem. Pro nás je podstatné, aby naše zaměstnance práce bavila. Proto jsme uvítali i tuto možnost, kdy v podstatě kdokoliv může získat osvědčení hodnotné pro to, aby posílil náš tým.“

Certifikované firmy využívají NSK především při náboru nových zaměstnanců, kdy jim tento systém pomáhá konkrétně specifikovat potřebnou kvalifikaci, dále pak při popisu pracovních míst, tvorbě kompetenčních modelů, při nastavení firemního systému hodnocení, odměňování a vzdělávání pracovníků. Systém NSK se tak stává účinným a uceleným nástrojem moderní personalistiky. 

 

Seznam oceňovaných firem:

SAREMA LIBEREC s.r.o.

Lázně Kundratice a.s.

FASHION STYLE – POSTFORMING ELEMENTE s.r.o.

Josef Rudolf, soukromá obchodní společnost

RB GOLF Myštěves s.r.o.

Liberecká pekárna

MOST KE VZDĚLÁNÍ – BRIDGE TO EDUCATION, o.s.

UMBRELLA Services s.r.o.

Milan Hons – Dekorax

GEC 440

G-Team Progres, spol. s r.o.

MALEX s.r.o.

PRECIOSA, a.s.

SVÚM a.s.

ELEKCE s.r.o.

Kustod s.r.o.

Egalita o.s.

Občanské sdružení Naše Město

Everesta, s.r.o.

Bekaert Textiles CZ s.r.o.

MIAS OC spol. s r.o.

LIBEA s.r.o.

Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, příspěvková organizace

TEWIKO systems s.r.o.

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?