Hlavní navigace

Zaměstnanecké benefity a DPH – schvalovací maratón u konce

14. 4. 2010

Sdílet

Novela ruší povinnost uplatnění ustanovení § 36a zákona o DPH na transakce mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, tzn. povinnost stanovit u nich základ DPH na úrovni ceny obvyklé. Novela se tak dotýká zdanění některých benefitů zaměstnanců (například režijních jízdenek, závodního stravování, nákupu výrobků za snížené ceny, zvýhodněného ubytování v podnikových zařízeních apod.). Zrušení tohoto ustanovení znamená, že základ DPH u těchto transakcí (pokud jsou prováděny za úplatu) bude stanoven stejně jako před 1. lednem 2010, tedy na úrovni úplaty za tato plnění.

Novelu lze uplatnit zpětně od okamžiku účinnosti původního ustanovení §36a zákona o DPH (tedy od 1. ledna 2010). Pokud plátce u zmíněných transakcí uplatnil DPH v minulých zdaňovacích obdobích z ceny obvyklé, bude moci podat dodatečná daňová přiznání a požádat o vrácení vzniklého přeplatku na DPH.

Schválením zákona vráceného prezidentem legislativní proces končí. Novela nabude účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Očekává se, že by k tomu mohlo dojít už v průběhu příštího týdne. Novela se dotýká pouze těch transakcí mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, kde dodání zboží či služeb bylo prováděno za úplatu. V případě benefitů poskytovaných zdarma se uplatní i nadále ustanovení § 36 odst. 6 zákona o DPH.

 

Zdroj: Petr Toman, KPMG

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?