Článek | Nálepka | Datum vydání | Počet názorů |
---|---|---|---|
Červnové výsledky průmyslu bohužel nebyly překvapením | Trendy | 6. 8. 2012 | - |
„Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt za celý loňský rok o 2,5 % ve srovnání s rokem 2021, a překonal tak o 0,3 procentního bodu srpnové předpoklady ministerstva financí. Přesto je třeba vnímat určitý negativní trend, když dvě poslední čtvrtletí došlo k mezičtvrtletnímu poklesu HDP a výraznému zpomalení meziročního růstu. Výsledky tuzemské ekonomiky byly ovlivněny zejména významným omezením spotřeby domácností,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic. „Lze očekávat, že snížení spotřeby, jakožto klíčové složky HDP, bude pokračovat nejméně celé první pololetí letošního roku. Důležitý je také fakt, že růst hrubé přidané hodnoty zaznamenala zejména odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, která měla nižší srovnávací základnu roku 2021, kdy je významně ovlivňovaly restrikce spojené s pandemií.“
Skupina srovnávacích portálů pro poradenství a sjednání finančních produktů, kam spadá například Srovnejto.cz, Porovnajto.sk, ePojištění.cz nebo Superpoistenie.sk, má nového CEO. Na začátku února přišel do čela skupiny vlastněné německým mediálním domem Bauer Media Group Nicolas Eich. Ten přichází z AEVI, jež se věnuje technologiím v platebním styku. Předtím působil na pozici generálního ředitele ve společnosti Edenred, kde vedl digitální transformaci v České republice. Má zkušenosti i z oblasti srovnávacích portálů a zprostředkování na českém trhu, jako CEO vedl společnost ChytryHonza.
Pozici obchodního ředitele ve Skladonu nově zastává Jan Baláš (43). Do fulfillmentové společnosti přichází s téměř dvaceti lety zkušeností z oblasti domácího i mezinárodního obchodu. Ve Skladonu bude mít na starost rozvoj obchodního oddělení a stabilizaci vnitřních procesů před tím, než firma začne realizovat svou zahraniční expanzi. Pro Skladon představuje Baláš důležitou podporu na cestě k transformaci ze startupové společnosti do evropské logisticko-technologické firmy. Vizí společnosti je vybudovat v následujících letech síť fulfillmentových center napříč Evropou a obsloužit tak evropské země v rámci služby next-day delivery, tedy doručení do druhého dne.
Podle studie společnosti Accenture tři čtvrtiny (76 %) vedoucích pracovníků firem v oboru polovodičů očekávají, že nejpozději do roku 2024 se problémy spojené s výpadky v dodavatelských řetězcích zmírní a situace se zlepší. Zároveň podotýkají, že společnosti musejí být připraveny čelit dalším tlakům na trhu a více se zaměřit na investice, které jim pomohou zajistit budoucí růst. V současnosti vnímají dotazovaní exekutivci jako největší výzvy pro zachování stabilních dodávek čipů inflaci a vývoj ekonomiky (35 % dotazovaných), dále přetrvávající důsledky a restrikce spjaté s onemocněním covid 19 (20 %), nedostatek kvalifikovaných talentů (18 %), podhodnocené investice (14 %) a možné zhoršení geopolitické situace (12 %).
Fúze a akvizice, zlepšování digitálních procesů, valuace majetku. Ale také intenzivní hledání úspor v oblastech zatížených státní byrokracií. Tak by se daly na zájmu o služby RSM popsat transformační priority českých firem v loňském roce. Obrat českého a slovenského RSM, které tuzemskému byznysu pod vedením Moniky Marečkové pomáhá již od roku 1991, se v roce 2022 přiblížil těsně pod 400 milionů s růatem o 12 %. Snaha malých i středních firem (na které se RMS specializuje) o větší efektivitu, krizové řízení a transformaci v neklidné době je dobrá zpráva pro českou ekonomiku, ve které tvoří 40 % HDP.