Hlavní navigace

10 možných (ekonomických) scénářů v případě Trumpova vítězství (2)

1. 11. 2016

Sdílet

 Autor: Aaz Zys - Fotolia.com
Co kdyby Donald Trump zvítězil? Co když se mu opravdu povede to, co by před 18 měsíci nikdo nepředpovídal? Trump nepochybně doufá v dobrý výsledek. Pojďme se podívat na 10 možných situací, které by po Trumpově vítězství mohly nastat.

6. Konec zmanipulovaných voleb

 

Je to legrační, ale ti z vás, kteří mají dlouhou paměť, si nejspíš vzpomenou na skandál kolem volebních uren před referendem k Brexitu.
Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) se na tento skandál žhavě vrhla ve chvíli, kdy měla dojem, že jim po zavraždění Jo Coxové kampaň selhává (nezapomeňte, že Nigel Farage v předvečer referenda v podstatě vzdal), ale ve chvíli, kdy bylo oznámeno vítězství zastánců odchodu, se na to honem zapomnělo.
Trump před dvěma týdny vytáhl z klobouku podobného králíka a můžeme předpokládat, že pokud se 9. listopadu oznámí jeho vítězství, vše se tiše zamete pod koberec. Nemůžete Trumpa vinit z toho, že využívá takovou možnost, když už jednou zafungovala pro UKIP a Farage, který je v Trumpově kampani v posledních týdnech viditelný.

 

Pravděpodobnost: 9/10, pokud vyhraje Trump a 0/10 pokud ne. Pokud dojde k druhé možnosti, nezapadne mýtus zmanipulovaných voleb nikdy.

 

7. Konec bipolární politiky USA

 

Není to koneckonců nic nové, pamatuji si, jak Ross Perot z reformní strany zpochybnil status quo, ale zakrátko se bipolarismus opět prosadil a americkou politiku znovu ovládli Republikáni a Demokraté. Tentokrát bychom však mohli najít třetí cestu, protože oba kandidáti jsou vnímáni podobně negativně.
Mezi americkými voliči se objevuje stále větší skupina, která říká Ne oběma kandidátům, což naznačuje zásadní nespokojenost s nabídkou a v Republikánské straně to v tuto chvíli vypadá, že by mohlo dojít k rozkolu, protože tradicionalisté bojují proti posunu, který se objevil spolu se vznikem Tea Party a nyní se projevuje v osobě Donalda Trumpa.
Je ironické, že řešení by v tuto chvíli nabídlo právě Trumpovo vítězství, ale špatně skrývané pohrdání šéfů strany, např. Johna McCaina a Paula Ryana vůči Trumpovi, by mohlo v určitou chvíli zažehnout rozpad strany. Ať už současné volby vyhraje kdokoli, je jasné, že status quo dosáhl bodu zlomu a mohlo by dojít ke vzniku nového politického přístupu v USA, který konečně nabídne skutečnou volbu mimo dva tradiční rivaly.


Pravděpodobnost: 9/10. Jde spíš o to kdy, než zda. Možná to potrvá ještě další volební období nebo dvě, než to bude skutečně jasné.


8. Zlepšení vztahů s Ruskem


Měl jsem tu pochybnou čest setkat se s Donaldem Trumpem v Moskvě v roce 1997, a už tehdy projevoval náklonnost k Rusku. Nyní se objevuje řada spekulací o propojení Trumpa s Moskvou.
Nechceme přilévat olej do tohoto ohně, ale vzhledem k opakovaným Trumpovým prohlášením o jeho obdivu k Vladimiru Putinovi a jeho naději na spolupráci s Ruskem ohledně Sýrie, je zlepšení vztahů s Ruskem v podstatě jisté.
Rusko je samozřejmě obrovský, konzervativní medvěd (i přes odvážné kroky v zahraniční politice v posledních dvou letech) a nepředvídatelnost Trumpova prezidentského úřadování se Moskvě nemusí líbit, ale Trumpovy prosby do Moskvy, aby zveřejnila další ukradené zprávy z e-mailů Hillary Clintonové a jeho prohlášení o přátelství s Putinem naznačují, že jeho okamžitým cílem je smír. Můžeme jen hádat, co by to znamenalo pro globální politiku.
Pokud bude Trump trvat na ukončení sankcí, mohlo by také dojít ke konsolidaci kurzu UDRUB pod 60. V průběhu Trumpova prezidentského úřadování však očekávejme obrat díky jeho nepředvídatelnosti, schválnostem a nepromyšleným prohlášením a jednání.


Pravděpodobnost: 9/10, pokud Trump zvítězí a do dvou let je tu velmi vysoká pravděpodobnost, že vztahy s Moskvou budou vůbec na nejhorší úrovni od roku 1985.


9. Ceny ropy vyletí vzhůru

 

Trumpovy protimuslimské projevy představují možná největší překážku pro mír na Blízkém Východě a jeho vítězství by mohlo Isis a Al-Káidě poskytnout přesně to, co potřebují pro oživení svých organizací a zaměření na Spojené státy jako nepřítele č. 1.
Pokud Trump skutečně zavede plošný zákaz vstupu muslimů na území USA, jedním nešťastným tahem rozmnoží řady amerických nepřátel a současně vyšle vládu Spojených států do hrozícího střetu, ze kterého půjde těžko vycouvat. Vzhledem k citlivosti cen ropy na mezinárodní napětí na Blízkém Východě by ceny mohly vystřelit nad současné maximum kolem 50 USD/barel a otestovat mnohem vyšší úroveň.
Isis ví velmi dobře, co dělá, když se zaměřuje na ropná pole a vybavení v Kirkúku. Prudký pokles nebo i jen hrozba poklesu nabídky ropy ovlivní cenu ropy mnohem víc než jakákoli dohoda o produkci ropy mezi Ruskem a Opec.
Pokud se podíváme i na další komodity, zlato by po Trumpově vítězství mohlo růst a je možné, že se řada investorů uchýlí k digitální měně Bitcoin, která je nyní kolem úrovně 660 dolarů. Je sice ještě daleko od svého maxima z prosince 2013, kdy krátkodobě soupeřila i s cenou zlata, ale investoři se množná budou snažit své peníze ukrýt leckde a Bitcoin by z toho mohl těžit.


Pravděpodobnost: 7/10 pro ropu i zlato. Bitcoin 3/10

 

10. Mayová a Merkelová si udrží odstup

 

Co dodat. Tady opravdu není třeba se rozepisovat.

CS24

 

Autor je šéfredaktorem v Saxo Bank

Byl pro vás článek přínosný?