Hlavní navigace

Bitcoin opět nad hranicí 8000 dolarů

8. 8. 2018

Sdílet

 Autor: © ulchik74 - Fotolia
Poslední doba rozvířila opět nepřehlednou situaci ve světě kryptoměn. Nejúspěšnější anonymní kryptoměna Monero úspěšně otestovala tzv. Bulletproof protokol, společnost Hashflare krátkodobě pozastavuje všechny svoje kontrakty na těžbu Bitcoinu, Švýcarsko chce kryptoměnovým společnostem zjednodušit přístup ke klasickým bankám a Bitcoin opět posílil.

Po červnovém propadu na roční minimum se Bitcoinu podařilo vystoupat nad hranici 8000 dolarů, přičemž celkový objem trhu se vrátil na hodnotu 280 miliard dolarů. Nálada na trhu byla počátkem července pesimistická a názor, že cena Bitcoinu opět klesne až k hodnotě kolem 4000 dolarů, byl poměrně rozšířený. Spekulanti na pokles Bitcoinu však od půlky července zažili krušné časy, protože Bitcoin vystoupal během července o více než 30 %, přičemž nerostl jen vůči dolaru, ale i vůči ostatním kryptoměnám.

 

„K červencovému oživení důvěry v Bitcoin přispěly zejména dva faktory. Prvním faktorem jsou velké pokroky ve vývoji a aplikaci technologie Lightning Network, díky které by Bitcoin v budoucnu mohl zpracovávat prakticky neomezené množství transakcí. Druhým faktorem je probíhající řízení u U.S. Securities and Exchange Commission týkající se povolení k provozování prvního kryptoměnového ETF fondu VanEck SolidX Bitcoin Trust. V případě, že komise fond schválí, bude ETF fond nakupovat Bitcoin a následně emitovat investorům podílové listy. Investoři tak získají možnost investovat do Bitcoinu bez komplikací s jeho fyzickým držením. Největší optimisté očekávají, že v případě kladného rozhodnutí dojde k podobnému růstu jako v závěru minulého roku,“ vysvětluje Andrej Štaňko, spoluzakladatel Kryptofondu.

 

Snížení poplatků za transakci až o 80 %

Kryptoměna Monero, nejúspěšnější anonymní kryptoměna na světě, úspěšně absolvovala první test tzv. Bulletproof protokolu. Tato technologická novinka, na jejíž implementaci se začalo pracovat v prosinci 2017, je schopna snížit poplatek za transakci až o 80 %. V současné době je Bulletproof protokol aktivní pouze na testovací síti, pokud však další dva testy dopadnou dobře a dojde k implementaci, získá Monero obrovskou technologickou výhodu nejen nad svou konkurencí v oblasti anonymních měn, ale i nad měnami Ethereum a Bitcoin, které se obě potýkají se značnými problémy s transakčními poplatky.

 

Problémy Hashflare odrazují investory

Společnost Hashflare oznámila, že díky dlouhodobé nerentabilnosti těžby krátkodobě pozastavuje všechny svoje kontrakty na těžbu Bitcoinu. Hashflare, sídlící v Estonsku, poskytuje službu známou jako cloud mining. V rámci této služby si uživatel pronajímá pouze výpočetní výkon a o všechny aspekty těžby se stará firma. Na tento obchodní model je v těžařské komunitě nahlíženo velice skepticky, neboť se pod ním skrývá řada podvodných projektů, jejichž jediným cílem je vybrané peníze použít na nákup hardwaru a následně se vypařit.

 

„V případě, že chce člověk zprostředkovaně vydělávat na těžbě kryptoměn, není pronájem hashrate nejlepším řešením. Zájemcům bych navrhl řešení, které není tolik spojené s rizikem podvodu, jako např. dluhopisy,“ říká Petr Hotovec, analytik Kryptofondu.

 

Zpráva o pozastavení kontraktů vyvolala velmi negativní reakce investorů, kteří mají obavy, že o své peníze definitivně přijdou. „Snížení rentability těžby Bitcoinu není dáno pouze sníženou cenou, ale především příchodem nového těžebního hardwaru a rostoucí konkurencí,“ dodává Jiří Karpják, analytik Kryptofondu. O stále rostoucím počtu těžařů svědčí i následující graf, který jasně ukazuje na neustávající nárůst jak obtížnosti těžby, tak celkové kapacity používaného hardwaru.

 

soutez_casestudy

Švýcarsko chce kryptoměnovým společnostem zjednodušit přístup ke klasickým bankám

Jedním z největších problémů současného kryptoměnového odvětví je obtížný přístup k bankovním službám pro provozovatele kryptoměnových burz a společnosti zabývající se vývojem kryptoměn. Banky těmto společnostem často omezují možnost založit si bankovní účet, protože se jednak obávají možného praní špinavých peněz a zároveň vnímají kryptoměny jako silnou konkurenci. Tento problém znepokojil švýcarskou vládu, která přislíbila, že do konce roku zajistí, aby kryptoměnové společnosti měly stejný přístup k bankovním službám jako ostatní společnosti z ostatních odvětví. 

Byl pro vás článek přínosný?