Hlavní navigace

Blýskání na časy? Šéfové českých firem opatrnými optimisty

14. 10. 2010

Sdílet

Česká ekonomika má v následujících šesti měsících příznivé vyhlídky, myslí si většina šéfů velkých tuzemských firem. Ale…

Při zaostření na své společnosti jsou ale vedoucí manažeři českých podniků v některých ohledech zdrženlivější. Vyplývá to z aktuálního Indexu podnikatelského očekávání (BSI) společnosti Deloitte, který monitoruje názory generálních ředitelů největších společností z ČR, Polska, Maďarska, Slovenska, Chorvatska a Rumunska.

„Data ukazují, že v otázce očekávaného vývoje ekonomiky si Česká republika nestojí špatně – průzkum ukázal nejen třetí nejvyšší hodnotu mezi sledovanými zeměmi, ale zejména výrazné zlepšení proti minulému čtvrtletí,“ zdůraznil Luděk Niedermayer, ředitel v oddělení Consulting společnosti Deloitte.

 

Nadšení Slováci 

Nárůst optimismu ukázala anketa ve většině ze šesti sledovaných zemí, zejména na Slovensku. S pozitivními vyhlídkami tamní ekonomiky počítá 71 procent dotázaných manažerů, v ČR se takto vyjádřilo 59 procent respondentů. Nejpesimističtější prognózu ze sledovaných zemí vykázalo tradičně Chorvatsko, kde stále více než polovina manažerů počítá se zhoršením ekonomických podmínek.

„Zlepšení výhledu na Slovensku je povzbudivé. Odráží nárůst optimismu ve velké části regionu,“ uvedl generální ředitel společnosti Deloitte Central Europe Mike Barrington. Opatrnost českých firem se odráží například v názorech na finanční situaci podniků. Podíl pozitivních odpovědí v porovnání s minulým průzkumem z prvního čtvrtletí 2010 klesl z 58 procent na 56 procent. Zhoršení finančních vyhlídek očekává 9 procent manažerů, zatímco před půl rokem se negativní prognóza v tomto ohledu za ČR nevyskytla.

 

Co je bez chvění, není pevné 

Příznivý trend pokračuje v oblasti aktuální dostupnosti úvěrů, u nichž poměr pozitivních hodnocení za ČR mírně vzrostl o tři procentní body na 84 procent. Více optimistů ze šestice sledovaných států už zaznamenalo pouze Rumunsko (87 procent). Nárůst optimismu vyplynul také z názorů českých manažerů na platební morálku dlužníků nebo ve výhledu na investice do kapitálových statků (vybavení, IT, nové prostory atd.).

Pomyslné nůžky mezi skupinami optimistů a pesimistů se rozevírají ve výhledu na vývoj tržeb, v očekávání akvizice jiné firmy nebo v názoru na vývoj regulačního prostředí. Například růst tržeb očekává v následujících 12 měsících polovina českých respondentů (v prvním kvartále 39 procent), současně poměr negativního očekávání ve vývoji tržeb stoupl na 25 procent z minulých 13 procent.

Úbytek optimismu a nárůst negativních očekávání ČR zaznamenala ve výhledu na uvedení nových výrobků a služeb na trh. Pesimisté přibyli také mezi těmi, kteří očekávají další redukci počtu zaměstnanců (nárůst na 34 procent z 29 procent).

„Celkově zjištěné informace potvrzují, že obrat ekonomiky od recese k postupnému oživení pokračuje. Nepříliš povzbudivý výhled v otázce zaměstnanosti odpovídá bohužel této fázi oživení, i když je třeba konstatovat, že české údaje v této oblasti patří k těm slabším,“ dodal Luděk Niedermayer.

 

Základní údaje o metodice provádění průzkumu a více podrobností o BSI lze najít na adrese www.deloitte.com/bsi.

soutez_casestudy

 

Zdroj: Deloitte

Byl pro vás článek přínosný?