Hlavní navigace

Češi splácejí své finanční závazky stále rychleji

17. 4. 2015

Sdílet

Schopnost Čechů dostát svým finančním závazkům rok od roku roste. Hlavním důvodem je zejména rostoucí zájem o půjčky nižší hodnoty. Tento postoj spotřebitelů se automaticky promítá do silného meziročního poklesu průměrné dlužné částky v řádu až patnácti tisíc korun.

Uvedené statistiky vyplývají z interních statistik společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK). Právě pokles průměrné dlužné částky umožňuje v současné době zadluženým osobám splatit své závazky podstatně dříve.

 

Výše průměrného dluhu v loňském roce činila 41.000 Kč, tedy o 15.300 Kč méně než v roce 2013. Snížení průměrného dluhu je hlavní příčinou, proč jsou zadlužení Češi schopni dostát svým závazkům rychleji. Z aktuálních výsledků ČSÚ vyplývá, že Češi byli v loňském roce schopni měsíčně ušetřit finanční částku ve výši alespoň 1.700 Kč. V případě, že by vynaložili tuto sumu na splacení svého dluhu, zbavili by se závazku během dvou let. V roce 2013 přitom mohly zadlužené osoby splatit svůj dluh průměrně až po třech letech a dvou měsících, tedy o rok a dva měsíce později.

 

Problematická platební morálka

 

Z interních statistik společnosti KRUK také vyplývá, že platební morálka Čechů není příliš vysoká. Svůj dluh v loňském roce začaly splácet pouze tři pětiny zadlužených osob (56,8 %). Disciplinovanější jsou při splácení svých finančních závazků ženy. Zatímco vloni svůj dluh začaly splácet právě tři pětiny žen (60,3%), v případě mužů to byl každý druhý (53,4 %).


„V loňském roce jsme mezi našimi klienty evidovali 55 % mužů,” uvádí Markéta Fixová ze společnosti KRUK, která se zabývá správou pohledávek. „Důvodem je snaha mužů udržovat si roli živitele rodiny. Je to pak právě muž, který v případě potřeby využije možnosti rodině krátkodobě finančně přilepšit prostřednictvím půjčky,” dodává Fixová.

 

Každý sedmý zadlužený Čech má více půjček

 

Převážná část osob, které se potýkají s finančními problémy, má pouze jednu půjčku (85,6 %). Více půjček má tak každý sedmý zadlužený člověk. Jedná se o pozitivní trend, neboť více půjček může znamenat nižší schopnost zadlužených lidí půjčky splatit. To pak může vést ke vzniku tzv. dluhové pasti, kdy si lidé berou nové půjčky, aby splatili půjčky předchozí, a je pro ně velmi těžké se z kolotoče vymanit.

 

Nejzadluženější je opět Moravskoslezský kraj

 

soutez_casestudy

Nejzadluženějším krajem České republiky je již „tradičně” Moravskoslezský kraj, ve kterém se s dluhem potýká téměř každý sedmý obyvatel (14,3 %). Dalšími regiony s vysokým zadlužením jsou Středočeský (12,8 %) a Ústecký kraj (10,9 %). Nejnižší zadluženost je naopak evidována na Vysočině (3,7 %), v Karlovarském (3,9 %) a Zlínském kraji (4,1 %).


Nejvyšší průměrnou dlužnou částku mají lidé v Karlovarském kraji (49.100 Kč), dalé pak v Ústeckém (49.000 Kč) a Libereckém kraji (47.300 Kč). Nejnižší průměrnou dlužnou částku naopak zaznamenáváme u obyvatel Zlínského (34.400 Kč) a Plzeňského kraje (35.200 Kč).

Byl pro vás článek přínosný?