Hlavní navigace

Česká ekonomika se přehoupla do nového hospodářského cyklu s růstovým potenciálem

21. 4. 2015

Sdílet

 Autor: © Warakorn - Fotolia.com
Ekonomika ČR prošla výrazným zlomem a dostala se do nové etapy svého vývoje. Došlo ke změně základních ekonomických faktorů, které naznačují, že jsme se ocitli v novém hospodářském cyklu s růstovým potenciálem.

S konečnou platností tak lze říci, že se ČR vymanila z dozvuků hospodářské krize počínající v roce 2008. Rok 2014 byl prvním rokem, kdy hospodářství startovalo z nových základů očištěných průchodem krizového údobí. Takové jsou závěry poslední analýzy skóringového modelu Bisnode pro Českou republiku.

 

„Statistiky Bisnode dokládají, že v roce 2014 byl celkový počet úpadků právnických osob na téměř třetinové hodnotě předchozího roku, čímž jsme se ocitli ve zcela nové situaci. Absolutní hodnota úpadků jasně dokládá nové nastavení ekonomického fungování – nový hospodářský cyklus. Lze však nalézt mnoho dalších ukazatelů, které nasvědčují významné změně. Nezaměstnanost klesá k 7% a odhady MFČR do budoucna jsou až k hranici 6%. Taktéž podíl nezaměstnaných na 1 pracovní místo dosáhl 6,9, což je nejlepší výsledek za posledních 5 let. Z našich statistik také vyplývá, že v posledním období na trhu vzniká rekordní množství firem. V neposlední řadě, velmi silným indikátorem jsou akciové trhy, jakožto zrcadlo psychologie trhu, které lámou rekordy, naznačují tedy, že investoři jsou v dobré náladě a důvěřují stavu i vývoji ekonomiky,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař.

 

Vývoj počtu úpadků právnických osob 2006-2014

soutez_casestudy

 

„Další směřování českého hospodářství je do značné míry ovlivněno okolím. Zajímavá kombinace hospodářského růstu, prakticky nulové inflace a úrokových sazeb společně s velmi nízkou cenou ropy naznačuje, že v následujících letech se nejen naše hospodářství udrží v dobré kondici a vytvoří mnoho nových příležitostí jak pro firmy, tak zaměstnance. Největší nejistotou zůstává geopolitický vývoj, který může značně rozkolísat celý region, a také možný vznik bublin z kvantitativního uvolňovaní,“ dodal k vyhlídkám tuzemské ekonomiky analytik Bisnode.

Byl pro vás článek přínosný?