Hlavní navigace

Číně se nedaří fúze a akvizice v USA

4. 2. 2019

Sdílet

 Autor: © Atelier Sommerland - Fotolia.com
Cílem aktivit je EU, Česká republika je na okraji zájmu. Čínské investice se v Evropě zaměřují především na společnosti a start-upy zabývající se 5G sítěmi, umělou inteligencí a blockchainem. Výraznější zájem o evropské firmy zaznamenali odborníci již v roce 2016, kdy došlo ve srovnání s předešlými lety ke skokovému zvýšení investic.

V první polovině roku 2018 bylo z regulačních a politických důvodů zrušeno osm velkých čínských fúzí a akvizic ve Spojených státech. Čtvrtletní přehled studie BDO Horizon uvádí, že hodnota tamních dokončených obchodů klesla meziročně o 92 %. Čínské přímé investice směřují poslední dobou do největších evropských ekonomik – Spojeného království, Německa a Francie. Příliv čínského kapitálu zaznamenala také Česká republika. Jednalo se nicméně o výrazně nižší objemy, než proklamovali naši čelní představitelé. Podle odborníků z mezinárodní poradenské společnosti BDO může Evropa v případě dlouhodobé čínsko-americké obchodní války přilákat ještě více čínských investic.

 

Evropa má nahradit neúspěchy v USA

 

Vyostřená obchodně-politická situace mezi dvěma největšími ekonomikami světa se výrazně podepisuje na poli fúzí a akvizic. Američané například zamezili potenciálně největší technologické akvizici v historii v podání společnosti Broadcom, která měla v úmyslu nepřátelsky převzít společnost Qualcomm. „Trumpova administrativa se silně brání přílivu obřích čínských investic. V první polovině roku 2018 se tak snížila hodnota provedených fúzí a akvizic o devadesát dva procent v porovnání se stejným obdobím předešlého roku,“ upozorňuje Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO, a dodává, že nevyužité finanční prostředky chtějí čínské společnosti uplatnit jinde. „Z hlediska čínských investic byly roky 2016 a 2017 pro Evropu rekordní a v roce 2018 se Čína snažila být ještě aktivnější, což pocítily zejména největší ekonomiky.“

 

Do Česka se čínský kapitál příliš nehrne

 

O prohloubení politicko-obchodních vztahů se snaží také Česko. Do naší ekonomiky nicméně zdaleka neplynou tak vysoké objemy finančních prostředků, jak předesílali čelní státní představitelé. Investiční aktivity čínských společností se v Evropě zaměřují především na firmy, které se věnují moderním technologiím. Takových je v ČR méně. „Čína projevuje svůj zájem o technologické společnosti především ve Spojeném království, Německu a Francii. Tři čtvrtiny čínských fúzí a akvizic v Evropě z hlediska objemu se v roce 2017 odehrály právě v těchto zemích. Naopak Česká republika nehraje v technologické oblasti tak významnou roli, nemá proto investory čím zaujmout a výše investovaného kapitálu zůstává hluboko za odhady z předešlých let,“ uvádí Petr Kymlička a uzavírá: „Pokračující obchodní válka mezi USA a Čínou na jednu stranu nahrává přílivu ještě většího objemu investic, na stranu druhou se evropští politici mají před čínským kapitálem na pozoru. Jeho vlivu se chtějí vyhýbat zejména ve strategických segmentech, jako je energetický průmysl, doprava či telekomunikace.“

 

Zdroj: BDO

Byl pro vás článek přínosný?