Hlavní navigace

Controllingové modelování ve strojírenském podniku

5. 11. 2010

Sdílet

Pod záštitou České asociace pro finanční řízení (CAFIN) se na konci října uskutečnil workshop pod výše uvedeným názvem. Kromě specifik controllingu se hodně pozornosti věnovalo kalkulaci strojních nákladů a BNS – business navigation system.

 „BNS usnadňuje proces podnikového plánování, kalkulaci úplných i neúplných nákladů s dopadem až do hospodářského výsledku a cash flow a jejich následnou analýzu,“ vysvětlil účastníkům Jan Hušek, jeden z přednášejících a zároveň jednatel společnosti Inekon Systems. Neopomněl zdůraznit, že BNS využívá více než 70 firem u nás i v zahraničí, a seznámil účastníky workshopu s konkrétním řešením BNS na příkladu firmy Armatury Group. Tuto společnost zastupovali další dva přednášející, Libor Slavík a Ondřej Benda. Libor Slavík, vedoucí controllingu, věnoval celý úvod vysvětlení právě controllingových specifik; konkrétně se zaměřil na hlavní úkoly a cyklus controllingu, tvorbu plánu i prostředky pro plánování, sledování a hodnocení. „Tuzemský trh není nafukovací, je nutné soustředit se na zvyšování podílu tržeb do zahraničí,“ glosoval na workshopu Slavík současnou situaci.

 

Z pozice finančního ředitele 

Controllingovou část workshopu doplnil o své postřehy a zkušenosti Ondřej Benda, který vnímá celou problematiku z jiného úhlu – z pozice finančního ředitele. Sám se pak věnoval krok za krokem kalkulaci strojních nákladů, jejíž počátek by měl podle jeho slov stát na správném odhadu ročního fondu. Upozornil na časté chyby při kalkulaci a podrobně se věnoval odpisům, variabilním i personálním nákladům: „Je třeba plánovat zhruba 105 hodin přesčasů na jednoho pracovníka,“ řekl Benda. Nakonec se zaměřil na metodu Target Costing.

Celá akce byla zakončena výměnou zkušeností jednotlivých účastníků a diskusí hlavně nad kalkulacemi. Debata se rozvinula také o dramatických změnách na trhu v průběhu roku a o tom, jak ovlivnily plánování a controllingové procesy obecně.

Controllingové modelování ve strojírenském podniku byl jeden z workshopů, který pro své členy připravila Česká asociace pro finanční řízení. Účastníci byli lidé z různých pozic – od controllerů až po finanční ředitele z českých strojírenských firem; vedením tohoto workshopu byla pověřena společnost Inekon Systems.

 

Zdroj: Česká asociace pro finanční řízení (CAFIN)

Byl pro vás článek přínosný?