Hlavní navigace

Díky přímým zahraničním investicím vzniklo vloni v ČR přes 14 tisíc pracovních míst

29. 8. 2017

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Česká republika si významně polepšila, zahájeno zde bylo 110 nových projektů přímých zahraničních investic. Česká republika se probojovala mezi TOP 10 nejúspěšnějších evropských zemí podle počtu nových pracovních míst. Nejatraktivnější evropskou zemí i nadále zůstává Velká Británie, hned za ní stojí Německo a Francie.

Přímé zahraniční investice v Evropě překonaly v roce 2016 další rekord. Zahraniční investoři zahájili historicky nejvíce projektů a vytvořili čtvrt milionu nových pracovních míst. Vyplývá to z průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory (European Attractiveness Survey), který pravidelně provádí společnost EY. Evropa má před sebou z pohledu investorů jasnou budoucnost a je považována za nejatraktivnější destinaci pro zahraniční investování. Pro investory je zajímavá i Česká republika. Loni zde díky přímým investičním projektům vzniklo přes 14 tisíc nových pracovních míst, což tvoří meziroční nárůst o 53 %.

 

Post evropských šampionů z hlediska atraktivity i v roce 2016 obhájila trojice států: Velká Británie, Německo a Francie. Jako investorsky atraktivní se však ukázal také region střední a východní Evropy. Mezi deset nejatraktivnějších států se letos probojovala i Česká republika, která skončila na 8. místě z hlediska počtu pracovních míst vytvořených přímými zahraničními investicemi. Investoři zde vloni zahájili celkem 110 projektů, přičemž v roce 2015 to bylo jen 70. Nejvíce nových projektů z regionu přilákalo Polsko (256), což představuje meziročně 21% růst. V žebříčku atraktivity evropských zemí se tak Polsko dostalo až na páté místo.

 

„Střední a východní Evropa se v posledních letech stává z hlediska zahraničních investic stále vyhledávanější destinací. Nabízí mnohé atraktivní podmínky, kterým jednoznačně dominuje vzdělaná, kvalifikovaná, ale přesto finančně relativně dostupná pracovní síla. Důležitým aspektem při rozhodování investorů je i členství států v Evropské unii,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v České republice a střední a jihovýchodní Evropě.

 

Přímé zahraniční investice v regionu střední a východní Evropy zaznamenaly v roce 2016 rychlý růst. Region přilákal téměř polovinu průmyslových projektů v oblasti přímých zahraničních investic. „Střední a východní Evropa je stále oblíbená především mezi evropskými výrobci automobilů, kteří v zemích, jako je například Česká republika nebo Slovensko hledají kvalifikovanou a finančně dostupnou pracovní sílu,“ komentuje Magdalena Souček. „Země regionu jsou často vnímány jen jako montovny pro západní Evropu. Dobrou zprávou ale je, že investoři stále více prostředků vkládají i do rozvoje IT, výzkumu a vývoje.“ V roce 2016 vzrostl počet výzkumných a vývojových projektů ve střední a východní Evropě o 36 %.

 

Jak udělat Evropu ještě atraktivnější? Je třeba na pokračování tohoto pozitivního trendu nadále pracovat. Investory nejčastěji skloňovanou překážkou je nejasná situace kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie. „Pro investory je důležitá stabilita politického a ekonomického prostředí. Evropa i Británie musí co nejdříve přijít s jasným řešením a časovým plánem kompletního odchodu země z evropského spolku. I když Brexit vyvolal v Evropě pocity nejistoty a nestability, mnohé společnosti zároveň přiměl přemýšlet nad budoucím vývojem, strategií či postupy,“ dodává Magdalena Souček.

Druhým důležitým faktorem pro pokračující úspěch

FIN24

Evropy jsou vzdělání a schopní lidé. Evropské země proto musí vynaložit masivní prostředky na rozvoj vzdělání, dovedností a talentu svých občanů. Neméně důležitá je také nutnost investovat do technologií, průmyslu a inovací a naučit se maximálně těžit z výhod, které nabízí rozvoj digitální a sdílené ekonomiky.


Zdroj: EY European Investment Monitor (EIM), 2017.

Byl pro vás článek přínosný?