Hlavní navigace

Dluhový průzkum 2015: Češi splácejí v první řadě hypotéky, Němci půjčky od rodiny

28. 12. 2015

Sdílet

Češi považují za větší závazek splácet hypotéky a pohledávky směrem k bankám, poté k firmám, a v poslední řadě rodině. K dluhům v rodině se přistupuje volněji. Dlužníci v Německu, mají v tomto případě zcela opačnou tendenci - prioritní jsou pro ně dluhy rodině a přátelům, teprve potom splácí pohledávky bankám a finančním institucím.

Jaké dluhy zaplatí Němci jako první?

1. Peníze půjčené od rodiny
2. Malé půjčky od přátel a kolegů v práci
3. Faktury nesplacené v době splatnosti
4. Selhání příkazů z účtu, neproplacení šeku


Jaké dluhy zaplatí Češi jako první?
1. Hypotéky a úvěry bankám
2. Faktury nesplacené v době splatnosti
3. Malé půjčky od přátel a kolegů v práci
4. Půjčky od rodiny


„Z nesplacených pohledávek, které evidujeme, má 48 % menší hodnotu než 10 tisíc korun. Nejčastěji se jedná o nezaplacené zboží či služby. Průměrné zadlužení se poté pohybuje ve výši 20.375 Kč na osobu. Z dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací vyplývá, že Čechů, kteří měli v minulém roce nějakou pohledávku, jsou více než tři miliony. Jde o číslo srovnatelné s Německem, i tam dluží téměř každý druhý,“ říká k zadlužení Čechů Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS.

 

„Naopak rozdílná je ve srovnání s našimi sousedy průměrná částka, kterou dlužníci splácí. Zatímco Češi splácí průměrně přes 3.000 korun, Němci vydají i trojnásobek,“ informuje Vladimír Vachel.

ICTrocenka

 

„Zatímco v Německu se téměř polovina lidí dluhům úzkostlivě vyhýbá, přístup Čechů k zadlužení je mnohem laxnější. Až 20 % dlužníků nám například alespoň jednou porušilo splátkový kalendář. Více než Němci si také kupujeme spotřební zboží, na které nemáme. Jen naše agentura eviduje 13 % případů, kdy jednotlivec splácí dvě a více pohledávek. Naštěstí nyní sledujeme pokles spotřebních půjček, které lidé na rozdíl od hypoték nepovažují za investici do budoucna. Podle posledních čísel České národní banky tvoří spotřebitelské úvěry ale stále téměř 20 % z dluhů českých domácností“, komentuje situaci v České republice Vachel.

Byl pro vás článek přínosný?