Hlavní navigace

Dobrý člověk ze Sečuánu miluje Čechy: v Číně se dnes na Zemanově prezidentské misi podepisovaly dohody

27. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Atelier Sommerland - Fotolia.com
V úterý v ranních hodinách se do České republiky z Čínské lidové republiky vrátí podnikatelská mise organizovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR. Byla součástí delegace prezidenta republiky Miloše Zemana, jehož provázeli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a tří hejtmani. Vedle potvrzení dobrých politických vztahů přinesla cesta i praktické výsledky v podobě dohod a memorand, podnikatelských fór a výrazného zájmu čínských firem o bilaterální jednání.

„Mile nás překvapil výrazný zájem čínských firem o jednání se zástupci podnikatelské delegace. Potvrdila ho i účast vysokých politických a byznysových kruhů na našich akcích,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident SP ČR, který vedl více jak padesátičlennou českou podnikatelskou delegaci.

 

Z Velké Bíteše do velké Číny

Během návštěvy podepsala společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš s čínskou firmou AVIC Jiangxi Hongdu Aviation Industry Group memorandum o spolupráci na vývoji a sériových dodávkách mikroturbíny APU pro nový čínský dopravní letoun. (APU je mikroturbína určená pro startování leteckých motorů, dodávku elektrické energie pro palubní přístroje a stlačeného vzduchu pro klimatizační systémy letounů a vrtulníků.) „Naše zakázky společně se současnými podepsanými smlouvami na další roky pro čínský trh dosahují řádově miliardy korun,“ uvedl Milan Macholán, předseda představenstva a generální ředitel První brněnská strojírna Velká Bíteš.

 

Dobrý člověk ze Sečuánu bude pít pivo Lobkowicz

Mezi významné kroky patří dohoda o společném vybudování čínsko-české průmyslové zóny pro environmentální technologie, dohoda o transferu environmentálních technologií a společné výrobě nano-fotokatalytických materiálů či dohoda o transferu environmentálních technologií. Dohody se týkají provincie Sečuán. V Pekingu se podepsalo Memorandum o spolupráci v letectví ve městě Xi´an v provincii Šan-si. Memorandum zahrnuje založení aeroklubu, servis pro letadla společnosti Skyleader a licenční výrobu. Další memorandum o spolupráci v letectví se týká města Taiyuan v provincii Šan-si.

Zástupce společnosti ŽĎAS a.s. podepsal s čínskou společností HEBEI IRON & STEEL GROUP Co.,Ltd. (HBIS) dohodu o spolupráci v dodávkách nových zařízení a technologií pro ocelárnu a kovací linku. V neposlední řadě byla podepsána dohoda o licenci na výrobu piva Lobkowicz v desetimilionovém městě Tianjin, a to mezi Pivovary Lobkowicz a.s. a Tianjin Jin-European Catering Management Co, Ltd. a některé další dohody.

 

Chtělo nás sto zástupců významných čínských firem

Hlavní událostí pondělního programu byl v Pekingu seminář, který pořádal SP ČR společně s čínskou vládní organizací CCPIT (China Council for the Promotion of International Trade). S organizací CCPIT má SP ČR od roku 2007 podepsanou smlouvu o spolupráci, která se naplňuje zejména společným organizováním seminářů a podnikatelských fór. Na přípravě akce se podílela i zástupkyně agentury CzechTrade.

„Na seminář se dostavilo více jak sto zástupců významných čínských firem, kteří měli zájem o navázání kontaktů s našimi podnikateli,“ uvedla generální ředitelka SPČR Dagmar Kuchtová, která seminář otevírala. Na akci vystoupil i ministr Jan Mládek. Významnou událostí předchozích dnů ve městě Chengdu byla galavečeře pořádána SP ČR ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a za organizačního přispění místní pobočky CzechTrade.

soutez_casestudy

Během akce se uskutečnily neformální rozhovory s desítkami zástupců místních firem a dostavila se na ni řada významných hostů z politiky i byznysu. Čínskou stranu zastupoval viceguvernér provincie Sečuan a představitelé města Chengdu.

 

Byl pro vás článek přínosný?