Hlavní navigace

Dotace z EU: Formálními chybami sami proti sobě

24. 10. 2011

Sdílet

Neprocházejí vám žádosti na unijní peníze, i když právě vaše projekty by si je zasloužily? Že žádost zpracovávali experti a byli si sebou absolutně jistí?

A co když se přece jen chybička vloudila? Vůbec nejhorší jsou ty formální a doplácí se na ně nejvíc. Skvělý projekt položí i sebemenší formální chyba na lopatky. Prostě k. o. hned v prvním kole. Žádné o. k., nezvládáš formality, nepodnikej. Formální chyba při podávání žádosti třeba o evropskou dotaci je hotové nadělení, vlastně záruka nepřidělení. Euroúředník má svá pravidla. Co na šablonu nesedí, vyčnívá. Co vyčnívá, je špatně. A co je špatně si dotaci nezaslouží. Chce to prostě systém na předcházení formálním chybám, které zabíjejí i ty nejlepší projekty. 

Žádost o evropskou dotaci obsahuje pro laika až neskutečné množství parametrů a kolonek k vyplnění. A vyplnit takový formulář a opatřit jej všemi náležitostmi není, jak by jistě potvrdil nejeden starosta, žádná legrace. V takové situaci se člověk musí o něco opřít. Hledají se berličky. V minulosti to byly třeba tlusté knihy různých nomenklatur a číselníků, hledání na internetu, několikanásobné ověřování a schvalování, nebo se hledala pomoc specialisty na evropské dotace.

 

Chybami se člověk mučí... 

Ale existují i účelnější alternativy, systémy pro vytváření a správu žádostí o evropské dotace, dokonce i takové, které bezpečně dokáží monitorovat čerpání z evropských fondů. Jsou koncipovány tak, aby do nich nemohly pronikat formální chyby. A ty, jak známo, nejčastěji vznikají všude, kde do procesu zasahuje „lidský faktor“. 

Systémy vznikly na zakázku na úrovni státu. Jejím hlavním cílem bylo minimalizovat manuální zadávání dat a maximálně využít provázanost jednotlivých stávajících databází. Prostě zlaté české hlavy pomohly zlatým českým ručičkám nechybovat. 

Za progresivní přístup k této problematice byla ostatně vloni Česká republika oceněna i Evropskou komisí (EK). Zástupci jednotky informatiky EK při svém setkání na Ministerstvu pro místní rozvoj ocenili český elektronický systém zadávání žádostí o dotace z fondů EU. S českým softwarem se teď žadatelé o evropské dotace se mohou soustředit hlavně na věcnou stránku svých projektů. Automatizované systémy formální chyby díky důsledné křížové kontrole nepřipouštějí. Úspěch v žádostech o evropské dotace teď závisí na míře invence českých projektů.

 

 

soutez_casestudy

Autor je generální ředitel TescoSW

 

Byl pro vás článek přínosný?