Hlavní navigace

Důvěra v ekonomické zotavení je na nejnižší úrovni za 18 měsíců

17. 2. 2011

Sdílet

Nejnovější světový průzkum ekonomického zotavení od globální Asociace profesních účetních ACCA vyslal několik varovných signálů.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 se zdvojnásobil počet těch, kteří neočekávají brzké zotavení světového hospodářství. Nyní je jich plných 28 %. Až 32 % respondentů z řad finančních profesionálů dále dokonce uvádí, že situace v ekonomice se zřetelně zhoršuje. Ve třetím kvartále roku 2010 bylo ještě celých 47% dotázaných optimistů a věřili, že situace se zlepšuje, nebo že se brzy začne zlepšovat.

Výsledkem změny těchto klíčových indikátorů je pokles důvěry v ekonomiku do negativních čísel a to poprvé od třetího čtvrtletí roku 2009. Počet těch, kteří ztratili důvěru narostl o 10 %. Naopak poklesl počet těch, kteří ekonomice věří (ze 42 % ve 3. kvartále 2010 na 37 % nyní). Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko, uvedla: „Je vidět, že ekonomové si nebyli jisti, zda mírné zlepšení v roce 2010 znamená nástup zotavení nebo pouhý nádech ekonomiky v recesi. Nyní se přiklánějí k druhé variantě.“

 

Infekce pesimismu 

Vysokou míru pesimismu vykázali v průzkumu ACCA zejména respondenti z velkých finančních institucí a ve veřejném sektoru. Naopak malé a střední podniky byly optimističtější. Navíc finanční profesionálové už nevěří vládám, že by mohly zamezit další krizi. 38 % z nich hodnotí kroky vlád jako negativní. 

Studie ACCA ukázala, že opožděné platby a insolvence jsou dva nejobávanější průvodní znaky současného stavu. V průzkumu se také zvýšily všechny klíčové rizikové indikátory jako obavy, že dodavatelé nebo zákazníci ukončí činnost, a strach z poklesu příjmů. Výhledy pro investice rovněž nejsou dobré. Většina organizací odkládá investice až do doby, kdy bude situace ve světové ekonomice jasnější. A pouhých 8 % plánuje investice, což je pokles o 6 procent proti třetímu čtvrtletí 2010.

Kateřina Benešová dodala: „Lze očekávat, že mnoho manažerů nyní přepíná nebo přepne své organizace do vyčkávací pozice podle motta ‚počkáme a uvidíme‘. Část ekonomické aktivity se tak přesune na později, a to ovlivní i ekonomické výsledky prvních čtvrtletí roku 2011, ať už budou jakékoliv.“

 

soutez_casestudy

 

Zdroj: ACCA

Byl pro vás článek přínosný?