Hlavní navigace

ERP systémy mohou snížit produktivitu a agilnost podnikání

Sdílet

Podnikové aplikace, přestože jsou pro chod podniku zcela zásadní, prý často snižují produktivitu, protože nenabízejí dostatečně intuitivní uživatelská rozhraní, těžko se integrují, navigace v nich je složitá a navíc postrádají funkci vyhledávání.

Globální studie provedená společností IDC na objednávku společnosti IFS odhalila, že méně než třetina společností považuje své podnikové aplikace ERP za intuitivní a snadno použitelné. Studie se zabývala významem použitelnosti a flexibility podnikových aplikací ve společnostech v USA, Velké Británii, Německu, Francii, Beneluxu, Skandinávii a Indii. 

 

Zdokonalte software, nebo...

Současný svět globálního podnikání je velmi složitý a propojenější než kdykoli předtím, přičemž neustále čelí novým problémům týkajícím se produktivity a agilnosti podnikání. Proto poptávka společností po intuitivních a snadno použitelných podnikových aplikacích neustále roste. Průzkum jasně ukázal, že poskytovatelé ERP systémů musí svůj software zdokonalit, aby těmto požadavkům vyhověli. 

„Studie dokazuje to, co ve společnosti IFS víme již mnoho let: použitelnost a agilnost jsou důležitými předpoklady vysoké produktivity společnosti. Právě z tohoto důvodu se společnost IFS neustále zaměřuje na použitelnost, jednoduchost a zkušenosti uživatelů, neboť tyto oblasti budou v budoucnu klíčové,“ řekl Dan Matthews, CTO ve společnosti IFS.

Průzkum, kterého se účastnili ředitelé a zástupci nejvyššího vedení ze sedmi různých odvětví, prokázal, že použitelnost a flexibilita hrají při hodnocení podnikového aplikačního softwaru významnou roli.

Přinášíme nejdůležitější zjištění:

* méně než třetina (29 %) dotázaných považuje své podnikové aplikace za intuitivní a snadno použitelné,

* více než polovina (60 %) dotázaných je toho názoru, že některé úlohy spojené s používáním podnikových aplikací jsou ztrátou času.

* téměř polovina (45 %) dotázaných očekává během příštích 12 až 24 měsíců významné změny v podnikání a 82 % z této skupiny respondentů je přesvědčeno, že jejich podnikové aplikace vyžadují úpravy, aby těmto změnám vyhověly.

* 44 % respondentů si myslí, že jejich podnikové aplikace mají negativní vliv na agilnost podnikání. 

Anders Elbak, Research Manager ve společnosti IDC, situaci komentoval takto: „Průzkum jasně dokazuje, že podnikové aplikace, přestože jsou pro chod podniku zcela zásadní, často snižují produktivitu, protože nenabízejí dostatečně intuitivní uživatelská rozhraní, těžko se integrují, navigace v nich je složitá a navíc postrádají funkci vyhledávání.“

 

Co je uživatelsky přívětivé, rozhodujeme my

Přestože většina společností (60 %) bere při nákupu nového systému v potaz použitelnost – 24 % dotázaných ji dokonce považuje za nejdůležitější faktor – méně než třetina (29 %) všech dotázaných používá intuitivní a uživatelsky přívětivé podnikové aplikace – ve srovnání se studií IFS z roku 2008 zabývající se stejnou problematikou, kdy 64 % společností považovalo použitelnost za důležitou a 42 % označilo své podnikové systémy za snadno použitelné. Z toho vyplývá, že představy o intuitivním a uživatelsky přívětivém ERP systému se změnily a požadavky vzrostly spolu s obecným trendem „konzumerizace“ softwarových aplikací a smartphonů. Vzhledem k tomuto vývoji se použitelnost stane pro společnosti při hodnocení nových systémů významným faktorem, stejně jako pro softwarové společnosti při jejich vývoji.

 

 

Zdroj a další informace: IDC, IFS

 

Foto: © N-Media-Images - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?