Hlavní navigace

Evoluce IaaS: kapacita šitá na míru

14. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Victoria - Fotolia.com
Ještě před pár lety se byznys musel přizpůsobovat informačním technologiím, zatímco dnes se IT přizpůsobuje byznysu, což ve výsledku pomáhá maximalizovat efektivitu podnikání.

Při dimenzování firemní infrastruktury ICT je to takové věčné dilema. Buď nakoupíte více serverů, disků a dalších komponent tak, abyste byli připraveni na všechno, přičemž musíte počítat s tím, že vám spousta kapacity bude po většinu času jen tak ležet ladem, nebo všeho pořídíte přiměřeně pro zvládání běžné agendy a jednoduše se smíříte s tím, že v případě vyšší zátěže (ve špičce) budou systémy reagovat pomalu nebo dokonce spadnou. První varianta vyjde extrémně draho, druhá má potenciál otrávit vaše zákazníky. Co kdyby však existovala ještě třetí cesta? Taková, která vám umožní disponovat potřebnou rezervou, ale přitom není příliš nákladná?

 

Odpověď přináší evoluce IaaS 

Krkolomná zkratka IaaS znamená v překladu „infrastruktura ve formě služby“. Jednoduše řečeno jde o pronájem infrastruktury, která zahrnuje hardware, software a doplňkové služby. Zpočátku nebylo IaaS často koncipováno flexibilně s ohledem na potřeby a podporu byznysu. Doba však naštěstí pokročila, a tak jsou dnes na trhu k dispozici koncepty IaaS, jež jsou naopak zaměřeny primárně na tento důležitý aspekt. Ještě před pár lety se byznys musel přizpůsobovat informačním technologiím, zatímco dnes se IT přizpůsobuje byznysu, což ve výsledku pomáhá maximalizovat efektivitu podnikání. Dodavatelé a poskytovatelé infrastruktury tak zákazníkovi snadno a jednoduše zajistí veškeré vybavení potřebné k růstu jeho společnosti. V rámci jedné smlouvy si pronajme potřebnou kapacitu hardwaru (servery, síťové prvky, disky atd.), softwaru i doprovodných služeb, například servisní podpory. Jedinečnost těchto služeb typu IaaS spočívá v tom, že ačkoli na sebe dodavatel bere veškerá rizika, garantuje zároveň maximální dostupnost. Vždy má přitom v záloze připravenou dodatečnou kapacitu, za kterou klient začne platit až v okamžiku, kdy ji skutečně využije. Příkladem může být zahájení prodeje nového produktu, kdy zákazníci berou jeho stránky útokem a bez dodatečné kapacity by stávající systémy tento nápor vůbec neměly šanci zvládnout.

 

soutez_casestudy

Plaťte jen za to, co opravdu využíváte
Pružnost tohoto typu služeb spočívá především v tom, že klient vždy platí jen za to, co reálně využívá. Kdyby chtěl pořídit rezervní kapacitu formou nákupu, musí nejprve počítat s vysokými pořizovacími náklady, k tomu připočíst finance na provoz a nakonec se smířit s tím, že většinu času budou drahé servery a další „železo“ zkrátka jen velkorysými lapači prachu. Pronajímaná infrastruktura je tak trochu jako elastický oblek. Když rostete, dokáže se roztáhnout, pokud čelíte hubenějším časům, smrskne se s vámi. Zároveň s hardwarem a softwarem získáváte i služby odborníků, kteří se o infrastrukturu starají. Péči o IT tak můžete v klidu nechat na nich a sami se věnovat čistě obchodu, tedy tomu, co vás skutečně živí. Ceny pronájmu infrastruktury se určují v různých intervalech. Ideální je, když se tak děje na denní bázi, což nejlépe reflektuje reálnou spotřebovávanou kapacitu. V každém okamžiku tak máte naprostý přehled a kontrolu nad svými náklady.


Autor je Business Manager Technology Services ve společnosti Hewlett Packard

Byl pro vás článek přínosný?