Hlavní navigace

Flexible Capacity Service od spol. Hewlett Packard: Pronajatá infrastruktura, která roste s vámi

14. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © peshkova - Fotolia.com
Poskytování informačních technologií (hardwaru i softwaru) ve formě služby není žádnou novinkou, tento typ řešení však konečně dosáhl dalšího evolučního stupně a dostatečné míry pružnosti. Plně se totiž adaptuje v závislosti na aktuálních potřebách zákazníka – šije se mu na míru – a v maximální míře podporuje jeho podnikání.

Výše uvedené teze platí alespoň o službě Flexible Capacity Service (FCS), se kterou společnost Hewlett Packard nabízí pronájem kompletní infrastruktury sestavené na míru, přesně podle požadavků zadavatele. V rámci balíčku nabízí HP také odborné zajištění a špičkovou servisní podporu. Zákazníci tímto způsobem za své peníze dostávají potřebnou kapacitu, kterou lze navíc kdykoli v případě potřeby rozšířit – to vše bez jakýchkoli prvotních pořizovacích nákladů.

 

Trojici pracovníků, kteří mají v ČR na starosti zajišťování této výjimečné služby, jsme položili několik otázek:

Myslíte, že čas pro využití takovýchto služeb přišel ruku v ruce s cloud computingem?

Vlastimil PokornýVlastimil Pokorný (Flexible Capacity Service Architect):

Ne zcela jednoznačně. Samozřejmě vnímáme nárůst poptávky po cloudových službách, neboť zákazníci si uvědomují jejich finanční výhody. Segment poskytovatelů hostingových služeb, kde dnes hrají cloudová řešení klíčovou roli, je pro nás velmi důležitý. Pro tyto poskytovatele je služba FCS ideální podporou jejich obchodního modelu.

Služba HP Flexible Capacity Service však vedle toho míří i na dceřiné servisní organizace velkých společností nebo přímo na jejich IT oddělení. Hlavní výhoda pro ně spočívá v tom, že v rámci FCS poskytujeme infrastrukturu „on premise“, tedy přímo v zákazníkově datovém centru, což mu garantuje širší možnosti z hlediska zajištění fyzické bezpečnosti a ochrany dat. Celkově to znamená, že pronajatá infrastruktura je námi spravovaná, ať už je fyzicky někde v hostingovém centru či přímo u klienta.

 

V čem spočívá specifičnost služby HP FCS ve srovnání s běžným IaaS (infrastruktura ve formě služby)?

Martin Špaček Martin Špaček (Business Manager Technology services):

HP Flexible Capacity Service zákazníkovi pomáhá sladit náklady na provoz IT s příjmy z vlastního podnikání. Vzhledem k tomu, že je naše služba šitá na míru, a klient má neustále k dispozici rezervní výkonnostní či úložnou kapacitu, umožňuje mu růst a pružně se přizpůsobuje jeho potřebám. Přitom stále platí, že zákazníkovi účtujeme jen za kapacitu, kterou reálně využívá.

 

Jaký přínos může mít pronájem HP FCS pro firmu z hlediska finančního ředitele?

Pavel Vojtek Pavel Vojtek (Account manager, financial services):

Zajištění infrastruktury IT stojí peníze, hodně peněz. Ať už ji budujete takříkajíc na zelené louce, nebo jen nahrazujete stávající vybavení novým, musíte při koupi počítat s výraznou počáteční investicí. To při pronájmu neplatí, takže se elegantně vyhnete nejvyšší položce na pomyslném seznamu výdajů. Kromě toho si za službu FCS začínáme účtovat až od startu ostrého provozu, čímž zákazníkovi pomáháme eliminovat zvýšené provozní náklady v průběhu testování a migrace dat ze starého systému na nový. Fakturu vypočítanou například podle využitých gigabytů nebo serverů pak zákazník může očekávat až měsíc po zahájení reálného provozu. Naší konkurenční výhodou je i to, že investici do infrastruktury kryje naše vlastní HP banka v Irsku, díky čemuž můžeme klientům nabízet co nejvýhodnější ceny.

Navyšování kapacity či aktualizaci softwaru samozřejmě zajišťujeme v rámci služby. A pokud se CFO rozhodne využívat Flexible Capacity Service i když jeho společnost z hlediska IT disponuje vlastním slušným vybavením, jsme připraveni jej odkoupit (byť fyzicky zůstane na místě), optimalizovat, případně navýšit jeho kapacitu, a dále provozovat v rámci služby. Společnost za něj dostane peníze a ještě si ho odepíše z majetku.

 

Znamená to, že mám jako zákazník kapacitu v zásadě neomezenou bez jakýchkoli dodatků smlouvy?

Martin Špaček: Ano, jde o tzv. prorůstové řešení. Z pohledu zákazníka můžeme říci, že kapacita je neomezená. Spotřebovává a platí jen za využívanou kapacitu, o víc se starat nemusí. Aplikace HP na pozadí měří skutečnou spotřebu a umožňuje plánování tak, aby vždy existovala potřebná rezerva. HP garantuje ještě jeden aspekt, který je v této oblasti nesmírně důležitý: zázemí velké nadnárodní společnosti a celosvětové zkušenosti s poskytováním FCS. Na českém trhu FCS nabízíme již od roku 2008. Na základě zkušeností ji proto dokážeme vždy patřičně adaptovat a upravovat dle specifických potřeb jednotlivých zákazníků.

 

 

Byl pro vás článek přínosný?