Hlavní navigace

Evropské firmy neumí řídit svůj pracovní kapitál

12. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Picture-Factory - Fotolia.com
Největší evropské firmy přišly za posledních pět let kvůli neefektivnímu řízení pracovního kapitálu o přibližně 400 miliard eur (10 bilionů korun). To odpovídá téměř třetině jejich tržeb.

Jak ukázal aktuální průzkum poradenské společnosti PwC, prostor ke zlepšení je u společností napříč Evropou i napříč odvětvími. Firmy z jižní Evropy by tím mohly získat až 40 % objemu svých tržeb, britské či irské 22 %. 

Pracovní kapitál je pro společnost jako krev pro lidský organismus. Obíhá ve firmě a zabezpečuje její pohyb. Jde o peníze, které mají podobu obchodních pohledávek, za které dostaneme v čase zaplaceno, zásob, které prodáme, nebo jsou to finanční prostředky, které dlužíme našim dodavatelům. Špatné řízení pracovního kapitálu vede k tomu, že podnikům chybí peníze na financování zakázek a výroby. Naopak je mají utopené v příliš velkých objemech zásob, které nedokážou dostatečně rychle prodat a následně se rychle dostat k penězům za své hotové výrobky. Snižování pracovního kapitálu je jako spalování tukových zásob, které poskytnou dodatečnou energii pro vyšší výkon.

 

Cash is king 

„U řady našich klientů se setkáváme se situací, kdy systematické řízení pracovního kapitálu je někde na chvostu jejich žebříčku priorit. Manažeři si přitom neuvědomují, že jednoduchá opatření mohou firmě velmi rychle přinést finanční prostředky – místo hotových peněz na účtu však mají nepotřebné nebo pomalu obracející se zásoby v kombinaci s penězi u svých odběratelů, které tak zbytečně úvěrují a následně musejí sami žádat banku o poskytnutí peněz, za které musí platit úrok. Jak se říká, „cash is king“, a v době útlumu to platí dvojnásob,“ říká Petr Smutný, partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací, PwC Česká republika. 

Průzkum se zaměřil na pracovní kapitál měřený procentem z prodejní výkonnosti 4000 největších evropských firem (ze 34 zemí, vč. ČR) v letech 2007 až 2011. Podle výkonnosti byly rozděleny na nejlepší a nejhorší. Celkový výsledek prokázal, že společnostem, které dokázaly efektivně řídit pracovní kapitál, se dařilo lépe a naopak.

 

Být připraven na horší morálku

„Při hledání možných úspor je vhodné nastavit výkonnostní parametry pro jednotlivé manažery a navázání jejich odměn na plnění konkrétních opatření. Relativně jednoduše strukturovaná opatření přináší v krátké době úspory až v desítkách procent z celkového pracovního kapitálu. Pro středně velkou firmu s obratem 300 milionů korun to může znamenat dodatečný zdroj financování minimálně v jednotkách milionů korun,“ dodává Petr Smutný. 

I když se průzkum věnoval zejména největším evropským firmám, pro české podniky z toho vyplývá potřeba být připravený na možnou zhoršující se platební morálku jejich zahraničních dodavatelů, která bude negativné ovlivňovat výši pracovního kapitálu.

 

soutez_casestudy

Zdroj: PwC Česká republika

 

Byl pro vás článek přínosný?