Hlavní navigace

Evropský trh IPO dosáhl ve druhém čtvrtletí rekordních výsledků

11. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © Gorilla - Fotolia.com
Druhé čtvrtletí letošního roku bylo vůbec nejúspěšnějším druhým kvartálem na evropských burzách od roku 2007. Celkem 145 primárních emisí akcií (IPO) v Evropě vygenerovalo dohromady 22,3 miliardy eur. Ukázala to studie PwC IPO Watch, která každého čtvrt roku sleduje primární emise na evropských burzách.

Celkem 145 IPO uskutečněných v druhém čtvrtletí 2014 vygenerovalo 22,3 miliardy eur, což je téměř dvojnásobek hodnoty, které bylo dosaženo v prvním čtvrtletí roku 2014 a více než čtyřnásobek v meziročním srovnání. Aktivita trhu vyvrcholila v červnu, kdy 68 IPO dosáhlo hodnoty 13,8 miliardy eur. Druhému čtvrtletí dominovala londýnská burza, kde své akcie umístilo 54 společností. Celková hodnota jejich emisí dosáhla 9,9 miliardy eur. Pozoruhodné bylo ale také oživení na burzách v kontinentální části Evropy, kde primární emise 91 společností vygenerovalo 12,4 miliardy eur – v porovnání s 51 společnostmi a 2,7 miliardami eur za stejné období loni.

 

 

Hybatelem aktivity na burzách je...

Od začátku letošního roku se již na evropských burzách uskutečnilo 213 IPO v celkové hodnotě 33,7 miliardy eur. Od roku 2007 se přitom takovéto hodnoty nepodařilo dosáhnout ani za celý kalendářní rok, vyplynulo z nejnovější zprávy PwC.

„Druhý kvartál přinesl konečně IPO i do Prahy a mezi českými firmami vidím i další kandidáty pro vstup na burzu, ať už v Praze nebo jinde. Věřím, že se letos trh IPO nastartuje a bude opět normální, že IPO probíhají,“ říká Michal Stránský, ředitel ve společnosti PwC Audit, který radí společnostem při přípravě na vstup na burzu.

Hybatelem aktivity na burzách zůstávají prodeje investic soukromého kapitálu formou IPO (private equity exit), které představovaly téměř 60 % objemu získaných prostředků. Soukromý kapitál také představuje většinu hodnoty na většině evropských burz, kromě Euronextu, kde polovinu objemu transakcí tvořily tři prodeje formou spin off (odprodej části společnosti vydáním nových akcí). Spotřebitelské služby a finanční sektor (bankovnictví, trh nemovitostí, pojišťovnictví) tvořily každá téměř třetinu emisí díky čtyřem, respektive pěti z deseti největších transakcí za toto období. Ve Velké Británii se maloobchod podílel ve druhém kvartálu 47 % všech emisí v hodnotě 4,7 miliardy eur.

 

Klidné léto

Letní měsíce jsou z pohledu IPO tradičně o mnoho klidnější. Přesto PwC očekává, že aktivita na trzích IPO bude v porovnání s předchozími roky opět nadprůměrná, tažená především soukromým kapitálem. „Primární emise je jedním ze standardních nástrojů výstupu z investice soukromého kapitálu. Svědčí o vyspělosti trhu, a pokud je úspěšné je důkazem vysoké kvality investice prověřené trhem,“ dodává Michal Stránský.

 

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?