Hlavní navigace

Existenční krize v cestovním ruchu

12. 5. 2020

Sdílet

Dopady koronavirové pandemie u nás usilovně řeší 2.868 firem a 10.305 OSVČ podnikajících v v oblasti cestovních agentur, cestovních kanceláří a souvisejících činností. Alespoň tolik jich eviduje poradenská společnost Bisnode.

Cestovní ruch je v současné době kvůli pandemii koronaviru jednou z nejzasaženějších a nejzranitelnějších segmentů podnikání. Podnikatelé, které dusí prakticky zavřené hranice a nejistota ohledně dalšího vývoje, sčítají nemalé ztráty.

 

„Budoucnost firem, které podnikají v oblasti cestovního ruchu bude úzce souviset s vývojem pandemie ve světě a podmínkami pro cestování. Již dnes je ale pravděpodobné, že řada firem bez větších finančních rezerv nebo finančního zázemí současnou krizi nepřežije,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Počet společností, které podnikají v cestovním ruchu se dlouhodobě mírně zvyšuje. Od roku 2015 vzrost o necelých devět procent. Ze současného počtu 2.686 firem mají největší zastoupení cestovní agentury (47,50 %), cestovní kanceláře (26,50 %) a dále firmy, které provozují činnosti cestovních agentur i cestovních kanceláří (22,5 %).

 

Rychleji, než firmy ve stejném období přibývaly osoby samostatně výdělečně činné, jejichž počet vzrostl o 15 %. „Přírůstek však táhly cestovní agentury (68 %), což jsou podnikatelé, kteří se zabývají prodejem cestovních služeb široké veřejnosti a firmám,“ upřesnila Petra Štěpánová z Bisnode. Mezi 10.305 OSVČ mají s 61 % největší zastoupení právě cestovní agentury, až s velkým odstupem následují průvodci (17 %), provozovatelé činnosti cestovních agentur i cestovních kanceláří (12,5 %) a cestovní kanceláře (8 %).

soutez_casestudy

 

Zdroj: Bisnode (údaje k 22.4.2020)

Byl pro vás článek přínosný?